Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk Kızılay Genel Başkanı Kınık’tan Kan Bağışı Çağrısı

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, büyük yıkım yaratan depremler sonrası açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde...
Türk Kızılay Genel Başkanı Kınık’tan Kan Bağışı Çağrısı
HABER GİRİŞ

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta gerçekleşen ve 10 ilde yıkım yaratan büyük depremler sonrası, yaraların sarılması için yardımlar yapılıyor. Depremin ilk gününden bu yana ülkenin dört bir yanından vatandaşlar, Kızılay’a kan bağışı yapmak için sıraya girdi.

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, “asrın felaketi” olarak tanımlanan depremlerin ardından, ilk gün 40 bin, ikinci gün 30 bin ünitenin üzerinde kan bağışı yapıldığını söyledi. Kınık bağışçılardan kan bağışlarını günlere yaymalarını istedi.

Akdeniz, Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerindeki 10 ili etkileyen depremlerin ardından Türkiye’nin acil durumlarda kullanımı için hazırda tutulan kan stoklarını hızla bölgeye sevk ettiklerini belirtti. Afetin hemen ardından kan bağışı çağrısı yaptıklarını hatırlatan Kınık, insanların her zamanki duyarlılığı ile buna yanıt verdiğini söyledi.

Kınık kanın uzun süre saklanamayan bir tedavi aracı olduğu için bağışları yılın 365 günü almaları gerektiğini belirterek, “Bunun için kan bağışçılarımızdan kan bağışlarını günlere yaymalarını istirham ediyoruz. Tüm bağışçılarımıza duyarlılıkları için teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Kınık: 0 RH Negatif Büyük Öneme Sahip

Türk Kızılay Genel Başkanı Kınık, “0 Rh negatif (0 Rh-)” kan grubunun çok önemli olduğuna dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Kınık herhangi bir acil durumda hasta ya da yaralının kan grubunun belirlenmesine kadar olan kan ihtiyacının bu gruptan karşılandığını belirterek, “Toplumumuzda ise ‘0 negatif’ kan oranı diğer gruplara göre daha az bulunuyor. Örneğin ilk gün bağışlanan 40 bin ünitenin üzerindeki kan bağışının ancak 1300 üniteye yakını 0 negatif grubundandı.” diye konuştu.

Türkiye’de yılda yaklaşık 3 milyon kan bağışına ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Kınık, bunun günlük yaklaşık 8-9 bin üniteye yakın kan bağışının alınması anlamına geldiğini söyledi.

Kızılay’ın acil durum stoklarının sürekli korunmasını da dikkate alarak, her gün yaklaşık 10-12 bin ünite arası kan alma planlamasıyla çalıştığını, sert kış koşulları, çok sıcak yaz mevsimi ve ramazan gibi dönemlerde kan bağışında doğal düşmeler olduğunu aktardı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.