Yatırım yapmaya başla!

Türk Kirazının İhracatında 78 Bin Tonluk Rekor Hedefleniyor

Pek çok ülkede kalitesi ve lezzetliyle ün kazanan, aynı zamanda büyük ilgi gören Türk kirazının ihracatında bu yıl, rekor yılı olan 2016’daki 78 bin tonluk rakama ulaşmak amaçlanıyor.
Türk Kirazının İhracatında 78 Bin Tonluk Rekor Hedefleniyor

Kalitesi ve lezzetiyle ünlenip birçok ülkeye ihracatı gerçekleştirilen kirazlardan bu yıl büyük oranda bir ihracat rakamı hedefleniyor. Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkan Yardımcısı Senih Yazgan, yaptığı açıklamada kirazın geçtiğimiz yıl 10-15 gün erken olgunlaştığını hatırlattı.

Yazgan, bu durumun sebep olduğu olumsuzluklardan bölgesel olarak etkilendiklerini belirttiği sözlerine, meydana gelen yağışlar sebebiyle ürün kalitesinde pek çok problemin yaşandığını da ekledi. Türkiye, kiraz üretiminde dünyada ilk sırada yer almakla birlikte, bu yılki kiraz ihracat hedefini 200 milyon dolar olarak belirlemişti. Üründe  kaliteyi ve verimi artıran Türkiye’nin şuanki ihracat rakamlarına bakılırsa, bu hedefini gerçekleştirecek gibi görünüyor.

Yazgan, kirazın bu yıl tam mevsiminde olgunlaştığını ve şu zamana kadar herhangi bir problem yaşanmadığını açıkladı.

UYMSİB Başkan Yardımcısı Senih YazganYazgan ardından, “Hava şartları, yağışlar, güneş, hepsi kiraz için çok olumlu geçti. Umarız bundan sonraki dönemde de karşılaşmayız. Bu yıl itibarıyla kirazdaki meyve tutumu çok iyi, kalitede de herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz. Dönem olarak da gayet düzenli gidiyor.” değerlendirmesinde bulunarak mevcut durumdan memnuniyetini ifade etti.

Şartların bu şekilde devam etmesiyle kiraz üretim döneminin geç zamanlara yayılabileceğini açıklayan Yazgan, sezonu Ağustos ayının ilk haftalarına kadar uzatma şansını bulma beklentisi içerisinde olduklarını açıkladı. Ayrıca bu şartların devam ettiği takdirde Türk kirazının Avrupa marketlerindeki gücünün biraz daha baskın hale gelebileceğini bildirdi.

Açıklamasını sürdüren Yazgan, Türkiye’de üretilen kirazların Avrupa marketlerinde baskın ürün olmasının pek çok ülkede büyük özen yarattığının altını çizdi.

Türkiye'de Üretilen Kirazlar Avrupa Marketlerinde Baskın Ürün“Yunanistan, İspanya ve İtalya gibi ülkeler de kiraz üretimine başladı ama Türkiye’nin coğrafya avantajı da var.” diyen Başkan Yardımcısı Yazgan, Türkiye’nin uzun dönemde pazara ürün sunabildiği için bu ülkeleri rakip olarak görmediklerini aktardı. Ek olarak, Avrupalı marketlerin uzun süreli üretimin olduğu ülkelerle çalışmayı tercih ettiğini belirtti.

Dünyanın pek çok bölgesinde Türk kirazının ilgi gördüğünü açıklayan Yazgan, “Dünyada ‘Türk kirazı’ adıyla anılıyor. Kirazın ülkesel bazlı anılması bizler için gurur kaynağı. Bu eserin yaratılmasında üreticilerimizin ve ihracatçılarımızın büyük katkısı oldu.” ifadelerini kaydetti.

Bu sözlerinden sonra Türkiye’nin kiraz ihracatının geçtiğimiz yıl 76 bin ton civarında olduğunu hatırlattı ve ihracatçıların daha agresif bir satış tutumu izlediği takdirde bu rakamı çok daha yukarı taşımanın mümkün olabileceğini vurguladı. Mevsimsel sıkıntıların yaşanmamasının da bu başarıyı yakalamada büyük payı olduğunu ekleyen Yazgan, Türkiye’nin kiraz ihracatında tüm zamanların rekorunun 2016 yılında, 78 bin ton ile kırıldığını hatırlattı. 2019 yılı için de aynı rakamı yakalamayı hedeflediklerini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum