Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Türk Kirazı Depo Engelinin Kaldırılmasıyla Çin’e 700 Tonluk İhracat Gerçekleştirdi!

Türkiye'nin Çin'e ihraç ettiği kirazlar yüksek miktarda gelir sağlarken bölge tarafından oldukça beğenilerek olumlu geri dönüşler aldı.

Türkiye’nin yaş meyve sebze ihracatında önemli bir paya sahip olan Çin, Türk kirazına gösterdiği rağbet ile yeniden gündeme geldi. Geçtiğimiz aylarda Türkiye’den Çin’e yollanacak kirazların 16 gün boyunca soğuk hava deposunda bekletilme şartı imzalanan bir protokelle kaldırılmıştı.

Yapılan bu yenilikle Çin’e ihraç edilen kirazların önündeki en büyük engellerden biri kalkmış oldu. Böylelikle Temmuz ayında ihracatına başlanan Türk kirazlar rahatlıkla yollandığı Çin’de büyük ilgi gördü.

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkan Yardımcısı Senih Yazgan, Çin pazarının ihracattaki önemine değinerek imzalanan bu protokelle birlikte ihracatın rahat bir şekilde gerçekleştirildiğini söyledi.

UYMSİB Başkan Yardımcısı Senih Yazganİhracatın sezonun ortasında başlamasına rağmen büyük başarı sağlamasından mutluluk duyan Yazgan, Çin’e 700 ton kirazın ihraç edildiğini aktardı. Ülkeden olumlu geri dönüşler aldıklarını ve ürünün oldukça beğenildiğini söyledi.

Bununla birlikte kirazdaki zararlıların yok edilmesi amacıyla kullanılan ürün miktarını azaltmayı planladıklarını, ürünün en büyük problemi olan kısa süreli raf ömrünü uzatmak için yeni faaliyetlere başlayacaklarını aktardı.

Kiraz ihracatına sezon ortasında başladıklarını yineleyen Yazgan, bu sürecin daha erken başlaması durumunda çok daha yüksek bir kapasiteyle ürün gönderme olanaklarının bulunduğuna dikkat çekti.

Kiraz İhracatına Sezon Ortasında BaşlandıBaşta Afyonkarahisar civarındaki yoğun yağışların etkisiyle ihracattan hedefledikleri sonucu elde edememekten duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Yazgan ayrıca ABD-Çin arasındaki ekonomik gerilimin Türkiye’nin yaş meyve sebze ihracatında olumlu etkiler yarattığını belirterek, Çin’deki yüksek ithalat vergisinin kendileri için en büyük problem olduğunu dile getirdi.

Çin’e yapılan kiraz ihracatının 2019 yılı için sona erdiğini aktaran Yazgan, Çin’den yalnızca kirazların raf ömrünün kısa olmasıyla ilgili olumsuz geri dönüşler aldıklarını açıkladı.

Türk kirazının Çin’de kalite, nitelik ve tat gibi kriterlerden  tam not aldığını belirtirken, gelecek yıl için ihracat hedeflerini yüksek seviyelerde tuttuklarını dile getirdi. Ayrıca Türkiye, kiraz üretiminde dünya birincisi konumunda bulunmakla birlikte, bu yıl için 200 milyon dolarlık ihracat hedeflemişti.


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle