Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TÜRK-İŞ’ten Sendikal Örgütlenmede Mücadeleye Devam Mesajı

Türk-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Alemdar, sendikal hak ve özgürlükleri engelleyen işverenlerle mücadeleye kararlılıkla devam edeceklerini bildirdi.
TÜRK-İŞ’ten Sendikal Örgütlenmede Mücadeleye Devam Mesajı
Yorum

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Türkiye Kooperatif ve Büro İşçileri Sendikası (KOOP-İŞ) Genel Başkanı Eyüp Alemdar, yaptığı açıklamayla 16 milyon 413 bin sigortalı işçiden 2 milyon 421 bininin sendikalı olduğunu bildirdi.

Sendikalı işçisi sayısının yüzde 14’ler civarında olduğunu kaydeden Alemdar, “Anayasamız, yasalar ve ülkemizin imzaladığı uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan sendikal hak ve özgürlükleri engelleyen işverenlerle mücadelemiz kararlılıkla devam edecek.” dedi.

Sendikal hak ve özgürlüklerin yasal güvence altında olmasına rağmen birçok işverenin sendikal örgütlenmeyi engelleyen tutum ve davranışlar içinde olduğunu söyleyerek, sendikal örgütlenme karşıtı tutum ve davranışların her geçen gün yenisiyle karşılaştıklarını vurguladı.

KOOP-İŞ’in alışveriş merkezlerinde (AVM) örgütlendiği iş yerlerinde huzur ve refahın sağlandığını dile getiren Alemdar, işletmelerde ise verimlilik artışının yaşandığını ifade etti.

Sendikayı Yasa Dışı Oluşum Olarak Nitelendirenler Bedelini Yargı Önünde Ödeyecek

Milli Eğitim, İçişleri ve Adalet bakanlıklarından tüm yargı kurumlarına kadar birçok kamu iş yerinde örgütlü KOOP-İŞ Sendikası’nı yasa dışı oluşum olarak niteleyenlerin bedelini yargı önünde ödeyeceğine dikkat çekti.

KOOP-İŞ’in Türk Ceza Kanunu’nun 90. Maddesi gereğince sendikal örgütlenmeyi kötü niyetle engelleyen işverenden davacı olacağına işaret eden Alemdar, şöyle devam etti;

“Herkes bilmeli ki Anayasamız, yasalar ve ülkemizin imzaladığı uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan sendikal hak ve özgürlükleri engelleyen işverenlerle mücadelemiz kararlılıkla devam edecek.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu