Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜRK-İŞ’ten Sendikal Örgütlenmede Mücadeleye Devam Mesajı

Türk-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Alemdar, sendikal hak ve özgürlükleri engelleyen işverenlerle mücadeleye kararlılıkla devam edeceklerini bildirdi.
TÜRK-İŞ’ten Sendikal Örgütlenmede Mücadeleye Devam Mesajı
HABER GİRİŞ

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Türkiye Kooperatif ve Büro İşçileri Sendikası (KOOP-İŞ) Genel Başkanı Eyüp Alemdar, yaptığı açıklamayla 16 milyon 413 bin sigortalı işçiden 2 milyon 421 bininin sendikalı olduğunu bildirdi.

Sendikalı işçisi sayısının yüzde 14’ler civarında olduğunu kaydeden Alemdar, “Anayasamız, yasalar ve ülkemizin imzaladığı uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan sendikal hak ve özgürlükleri engelleyen işverenlerle mücadelemiz kararlılıkla devam edecek.” dedi.

Sendikal hak ve özgürlüklerin yasal güvence altında olmasına rağmen birçok işverenin sendikal örgütlenmeyi engelleyen tutum ve davranışlar içinde olduğunu söyleyerek, sendikal örgütlenme karşıtı tutum ve davranışların her geçen gün yenisiyle karşılaştıklarını vurguladı.

KOOP-İŞ’in alışveriş merkezlerinde (AVM) örgütlendiği iş yerlerinde huzur ve refahın sağlandığını dile getiren Alemdar, işletmelerde ise verimlilik artışının yaşandığını ifade etti.

Sendikayı Yasa Dışı Oluşum Olarak Nitelendirenler Bedelini Yargı Önünde Ödeyecek

Milli Eğitim, İçişleri ve Adalet bakanlıklarından tüm yargı kurumlarına kadar birçok kamu iş yerinde örgütlü KOOP-İŞ Sendikası’nı yasa dışı oluşum olarak niteleyenlerin bedelini yargı önünde ödeyeceğine dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

KOOP-İŞ’in Türk Ceza Kanunu’nun 90. Maddesi gereğince sendikal örgütlenmeyi kötü niyetle engelleyen işverenden davacı olacağına işaret eden Alemdar, şöyle devam etti;

“Herkes bilmeli ki Anayasamız, yasalar ve ülkemizin imzaladığı uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan sendikal hak ve özgürlükleri engelleyen işverenlerle mücadelemiz kararlılıkla devam edecek.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.