Yatırım yapmaya başla!

Türk-İş, Yetkililerden Vergide Adaletli Düzenleme ve İşçiler Lehine İyileştirme Talep Ediyor!

Türk-İş, vergi uygulamalarında yeni düzenlemelere gidilmesini ve bununla birlikte vatandaşların aleyhine işleyen adaletsiz durumların ortadan kaldırılmasını talep etti.
Türk-İş, Yetkililerden Vergide Adaletli Düzenleme ve İşçiler Lehine İyileştirme Talep Ediyor!

Türkiye’nin ilk büyük işçi konfederasyonlarından olan Türkiye İşçi Sendikaları Konfedarasyonu ya da kısaca Türk-İş, vergi düzenlemeleriyle ilgili bazı hususlarda iyileştirme yapılmasını talep etti. Kurum, Türkiye’deki vergi düzenlemeleriyle ilgili olarak yetkililerden talep ve beklentilerinin vergilerde ücretli çalışanların aleyhine işleyen durumların ortada kaldırılarak haksızlık ile adaletsizliğin önüne geçilmesi olduğunu belirtti.

Vergilerde işçilerin lehine olacak iyileştirmeler yapılmasını talep eden Türk-İş, bununla birlikte asgari ücretten alınan vergilerin tamamen ortadan kaldırılması yönündeki talebini yineledi.

Asgari Ücret Vergileri KaldırılmalıTürk-İş tarafından yapılan açıklama, konfederasyonun Hazine ve Maliye Bakanlığı, siyasi parti grup başkanvekillikleri ile TBMM Plan ile Bütçe Komisyonu Başkanlığı’na bir yazı yollandığını ve burada söz konusu taleplerin sıralandığını bildirdi. Bu yazıda dikkat çeken noktanın Türkiye’deki gelir vergisi mükelleflerinin önemli bir kısmını ücret geliri elde edenlerin oluşturmasının olduğu görüldü.

Aynı yazıda anayasanın “vergi ödevi” başlığını taşıyan 73. maddesinde “Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür.” ifadelerine vurgu yapıldı. Bununla birlikte Türkiye’deki dar ve sabit gelirli olan geniş kitlelerin çağdaş ve daha adil bir vergi sistemi beklentisi içinde oldukları belirtildi.

Türkiye’de uygulanan tüm vergi kanunlarında önceliğin “vergi adaleti” sağlamak olması gerektiği açıklandı. Türk-İş olarak bu doğrultuda atılan adımların pozitif karşılandığı ifadesine yer verildi. Konfederasyonun yolladığı yazı ayrıca, TBMM’ye sunulan “Dijital Hizmet Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” vurgulandı.

Türkiye’de vergileri kapsayan değişiklik paketlerinin içinde bulunulan ekonomik durumların yanı sıra başta sosyal beklentilerle uyum sağlaması gerektiği bildirildi.

Değişiklikler Sosyal Beklentilerle Uyum SağlamalıSöz konusu yazı, gelir vergisindeki artışın enflasyon seviyesinin altında belirlenmesinin vatandaşlar için mağduriyet yaratan bir durum olduğuna değinildi. Bu noktada doğrudan ve dolaylı vergileri ödemekle sorumlu olan işçilerin işverenler ile aynı oranda vergiden sorumlu tutulmasının oldukça haksız ve adaletsiz olduğuna işaret edildi.

İfadelerde ayrıca, vergi yükümlülüğü altında bulunan işçilerin eline geçen net ücretin vergi kesintileri sebebiyle yılbaşına göre gittikçe azaldığına dikkat çekildi. Bunun yanında enflasyondan kaynaklı olarak giderek gerileyen satın alma gücüne de değinildi.

Türk-İş yolladığı yazıda asgari ücretten alınan verginin kaldırılmasını talep etti. Bu kapsamda “en az geçim” adlı uygulamayla belirlenen tutarı aşan bir gelir elde edilmesi durumunda vergilendirmenin başlatılması istendi.

Yeteri kadar ücret geliri bulunan kişilerin katlandıkları giderleri ödedikleri vergiden düşememelerinin yarattığı anayasal eşitlik ilkesine ter düşen bu durumu tolere edebilmek için, gayrimenkul sermayede iratlarına benzer olarak, %25 oranında götürü gider indirimi yapılmasının uygun bir adım olacağı söylendi.

Geliri düşük olan vatandaşların tasarruf yapabilmelerini mümkün kılmak adına tüketim vergi yükü olarak bilinen “dolaylı verginin” azaltılması gerektiği, yazıda yer alan bir başka önemli husustu.

Dolaylı Vergi Azaltılmalıİstihdamı artırmak amacıyla çalışanlarda konut grubuna dahil olan elektrik, su ve doğal gaz gibi ürünlerin kullanım seviyelerine göre KDV oranlarının değişiklik göstermesi gerektiğine işaret edildi. Özellikle geliri düşük olan vatandaşları ilgilendiren gıda, alkolsüz içecekler, eğitim, sağlık, giyim ve ayakkabı gibi sektörlerin vergi oranlarında hala indirim olmasına rağmen bunun yetersiz kaldığı, oranının daha da düşürülmesi gerektiği belirtildi.

Türk-İş’in yolladığı yazı ayrıca, Türkiye’nin vergilerinde yapacağı yeniliklerin yalnızca ücretliler aleyhine işleyen bu adaletsiz durumun değiştirilmesiyle mümkün olacağını belirtti. Bu kapsamda başta emekçilere uygulanan vergi yükünün düşürülmesi ve vergilerin geniş kitlelere daha adaletli bir şekilde yansıtılması gerektiği vurgulandı. Kurum, yetkilileri acilen vergideki tarife basamakları ile oranlarında düzenlemeye gitmeye davet etti.

Ayrıca Türkiye’nin sahip olduğu kaynaklar sayesinde gelir ve servet elde edenlerin, topluma karşı yükümlülük ve sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğine işaret edildi. Bu durumda vatandaşların kazançlarına uygun oranlarda vergi ödemesinin sağlanması gerektiği söylendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum