Yatırım yapmaya başla!

Türk-İş’e Göre Mutfak Enflasyonu Mart’ta %0,73 Geriledi

Mart ayı açlık ve yoksulluk sınırını açıklayan Türk-İş, gıda harcamasını içeren mutfak enflasyonunun %0,73 oranında gerilediğini bildirdi.
Türk-İş’e Göre Mutfak Enflasyonu Mart’ta %0,73 Geriledi

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Mart ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı rakamlarını açıkladı. Buna göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2014 TL, yoksulluk sınırı 6561 TL olarak belirlendi. Bekar bir çalışanın aylık yaşam maliyeti ise 2455 TL olarak hesaplandı. Yapılan açıklamada hükümetin serbest piyasada gıda fiyatlarına müdahalesinin olumlu sonuç verdiği ve mutfak enflasyonunun %0,73 oranında gerilediği bildirildi.

Türk-İş raporuna göre Mart ayında, dört kişilik bir ailenin dengeli ve yeterli beslenebilmesi için gereken aylık gıda harcamasını ifade eden açlık sınırı 2.014 lira oldu.

Konut, giyim, sağlık, ulaşım, eğitim gibi ihtiyaçların karşılanması için gerekli olan aylık tutarı ifade eden yoksulluk sınırı ise 6.560,58 lira olarak açıklandı. Kurum tarafından yapılan açıklamada; serbest piyasada özellikle sebze-meyve fiyatlarına yapılan müdahalelerin, tanzim satışların ve marketlerde sürdürülen kampanyaların şimdilik olumlu sonuç verdiği bildirildi.

Bu Pazar günü yapılacak olan yerel seçimlerden önce uygulanan politikaların gıda enflasyonunun gerilemesine katkı sağladığı, fakat bunun etkilerinin önümüzdeki aylarda nasıl devam edeceğinin belirsiz olduğu yorumu yapıldı. Özellikle petrol fiyatlarındaki artışa bağlı olarak benzine gelen zamlarda önlem alınmazsa, gelecek aylarda olumsuz etkilerinin daha net bir şekilde hissedileceği aktarıldı.

Öte yandan alınan tüm önlemlere rağmen aile bütçesine gelen ek yükün, yılın ilk üç ayında 238 TL olduğu bildirildi.

Yıl sonunda 1941 TL olarak öngörülen gıda harcaması tutarının, 2.014 TL’ye ulaştığı belirtilen raporda, asgari ücretin bu yılın başında 2020 liraya çıkarıldığı hatırlatıldı. Asgari ücrete yapılan %26,1 oranında zaman rağmen geçim şartlarının iyileşmediği, geçen yılın sonunda 2293 lira olan tek kişinin yaşama maliyetinin 2455 liraya çıktığı bildirildi. Vatandaşın eline geçen gelir ile yapması gereken harcama arasındaki farkın hayat pahalılığı olarak karşısına çıktığı ve yaşam şartlarını zorlaştırdığı bildirildi.

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin mutfak enflasyonu aylık bazda %0,73 oranında geriledi.

Söz konusu dönemde gıda harcaması için ayrılan bütçede azalma olurken, yıllık ortalama artış oranı %19,58 olarak açıklandı. Mart ayı itibarıyla; süt ve yoğurt fiyatlarında hafif gerileme olurken, bunun geçici olduğu belirtildi. Peynirin kilogram fiyatında bu ay indirim olduğu, bazı ürünlerin ise indirimsiz olarak market raflarında yeniden yer aldığı aktarıldı.

Et, tavuk, kıyma ve kuşbaşı fiyatlarında bu ay değişim olmadı. Yumurtanın pazar ve marketlerde geçen ay ile aynı düzeyde satıldığı, balık fiyatlarında ise bir miktar artış olduğu söylendi.

Bakliyat fiyatlarında bu ay kayda değer bir değişim olmazken, sebze ve meyve fiyatlarının mutfak harcamasını olumsuz etkilemeye devam ettiği belirtildi.

Tanzim satışlarının genel olarak gıda fiyatlarını düşürdüğü ancak sebze fiyatlarındaki artış oranının bir önceki aya kıyasla %6,28 olduğu bildirildi. Son açıklanan rakamlarla birlikte sadece sebze fiyatlarındaki ortalama artış oranı %40,11 seviyesine ulaştı.

Şubat ayında 7,33 lira olarak hesaplanan ortalama sebze kilosu, bu ay 7,79 liraya çıktı. Yine bir önceki ay 6,58 lira olan ortalama yaş sebze-meyve fiyatı bu ay 7,02 lira oldu. Hesaplamaların mevsim ürünleri esas alınarak yapıldığı ve tek tek ağırlığı yerine harcama sepetindeki meyve-sebze tüketiminin toplam miktarı üzerinden yola çıkılarak yapıldığı bildirildi.

Mart ayında makarna, pirinç, irmik ve bulgur fiyatlarında önemli bir değişiklik olmadı.

Ekmek fiyatlarının aynı kaldığı fakat gelecek aydan itibaren zamlı olarak uygulanacağı dile getirilirken, bu gruptaki diğer ürünlerde de genel olarak bir değişim olmadı. Ayçiçeği ve zeytinyağı fiyatlarında bir miktar gerileme görüldü. Ceviz hariç fındık, fıstık ve ayçekirdeği gibi yağlı tohumların fiyatlarında artış olduğu kaydedildi. Son olarak; kimyon ve karabiber gibi baharatların, şeker, reçel, pekmez, salça, tuz ve çay fiyatlarının değişmediği açıklandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum