Yatırım yapmaya başla!

TÜRK-İŞ Eylül’de 2065 Lira Açlık, 6725 Lira Yoksulluk Sınırı Belirledi!

Türk-İş tarafından yapılan araştırmaya göre 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı Eylül ayında 2065 lira olarak belirlenirken, yoksulluk sınırı ise 6725 lira seviyesinde gerçekleşti.
TÜRK-İŞ Eylül’de 2065 Lira Açlık, 6725 Lira Yoksulluk Sınırı Belirledi!

Türkiye İşçi Sendikaları Konfedarasyonu (TÜRK-İŞ) dört kişilik bir ailenin “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması” Eylül ayı rakamlarını açıkladı.

Çalışanların geçim sağlama şartlarını ve yaşamsal ihtiyaç maddelerindeki fiyat oynamalarının aile bütçesi üzerindeki etkilerini saptamak amacıyla kurum tarafından her ay düzenli olarak yapılan bu araştırma, Eylül ayında dört dişilik bir ailenin açlık sınırını 2065 lira seviyesinde belirledi.

Söz konusu bu tutar Ağustos ayında 2059 lira olarak kaydedilmişti. Açıklanan rakamlar yine bu yılın Eylül ayına ait yoksulluk sınırını 6725 lira seviyesinde belirledi.

TÜRK-İŞ’in verileri Eylül’de dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarının 2064 lira 52 kuruş olması gerektiğini söylüyor.

Gıda Harcama Tutarı 2065 Lira OlmalıYoksulluk sınırı olarak adlandırılan diğer kavram ise gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık gibi ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama tutarının toplamına karşılık gelmekle birlikte, bu rakam Eylül ayı için 6 bin 724 lira 81 kuruş seviyesinde belirlendi.

Bunun yanında yine aynı araştırmanın sonucu evsiz ve çocuğu olmayan bir çalışanın hayatta kalabilmek için ihtiyaç duyduğu aylık tutarın 2536 lira 42 kuruş olduğunu ortaya koydu. Veriler dikkate alındığında Ankara’da ikamet eden 4 kişilik bir ailenin asgari gıda harcama tutarının Ağustos’a göre %0,28 arttığı gözlemlendi. 2019’un ilk 9 ayındaki fiyat artış oranı %6,36 olurken, gıda enflasyonundaki baz etkisi dikkate alınarak hesaplanan artış oranı ise son 1 yıl itibarıyla %9,05 oldu.

Eylül ayında süt, yoğurt, peynir ürünleri grubu ile kıyma, kuşbaşı et ve sakatat fiyatlarında kaydadeğer bir değişim görülmedi. Tavuk fiyatlarındaki gerileme devam etti. 1 Eylül’den itibaren sezonu açılan balıkta ise fiyatlar daha düşük seyretmeye başladı. Balık fiyatlarındaki söz konusu bu gerilemede hamsi, istavrit ve mezgit gibi balık çeşitleri olumlu rol oynadı.

Önemli besin maddelerinden yumurtanın fiyatında Eylül’de artış gözlemlendi. Tanesi 75 kuruştan satılan yumurtanın yanında bakliyat ürünlerinde kırmızı mercimekteki fiyat artışı haricinde önemli bir değişim kaydedilmedi.

Günlük tüketimi sık olan gıdalar kategorisindeki yaş meyve sebze fiyatları Eylül’de mutfak harcamalarını iyi yönde etkiledi.

Yaş Meyve Sebze Fiyatları Mutfak Harcamalarını İyi EtkilediEylül’de yaş meyve sebzenin ortalama kilogram fiyatı 5,60 lira tutarında belirlendi. Sebzelerin ortalama kilogram fiyatı bu ay 5,41 liraya çıkarken, meyvelerin ortalama kilogram fiyatı ise 5,85 liraya düştü.

Ailenin harcamalarında önemli bir ağırlığa sahip olan ekmek, pirinç, un, makarna, bulgur ve irmik gibi ürün gruplarında yalnızca makarna fiyatlarında artış gözlemlenirken, diğer ürünlerin fiyatında herhangi bir değişiklik olmadı.

Yine harcamaların büyük kısmını oluşturan tereyağı, margarin, zeytinyağı ve ayçiçek yağının fiyatlarında bu ay bir değişim kaydedilmedi. Siyah zeytin fiyatları artarken, yeşil zeytin fiyatlarında azalış olması ortalama fiyatların gerilemesine neden oldu.

Çay da Eylül’de fiyatları artan ürün grupları arasında yer aldı. Baharat fiyatlarında değişim gözlemlenmezken, şeker, tuz, bal ve pekmez fiyatları da bu ay sabit kaldı. Reçel fiyatlarında da söz konusu dönemde artış kaydedildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum