Yatırım yapmaya başla!

Türk-İş Ağustos Ayı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Rakamlarını Açıkladı

Ağustos ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2.059 TL, yoksulluk sınırı ise 6.706 TL olurken, bir çalışanın aylık yaşama maliyeti 2.541 TL olarak kaydedildi.
Türk-İş Ağustos Ayı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Rakamlarını Açıkladı

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), dört kişilik bir ailenin açlık ve yoksulluk sınırı maliyet tutarlarını açıkladı. Buna göre Ağustos ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve yeterli beslenme yapabilmesi için minimum harcama tutarını ifade eden açlık sınırı 2.058,72 TL oldu. Bu rakam bir önceki ay olan Temmuz’da 2075 lira olarak açıklanmıştı.

Bir önceki ay 6759 TL olan dört kişilik ailenin yoksulluk sınırı, Ağustos’ta 6.705,94 TL’ye geriledi.

Açlık-Yoksulluk SınırıSon dönemde doğal gaz, elektrik ve benzin gibi kalemlerde artış olurken, mevsime bağlı olarak gıda fiyatlarında düşüş gözlendi. Gıda harcaması, sağlık, eğitim, ulaşım, giyim ve konut gibi temel harcamaları içeren yoksulluk sınırı 6759 liradan 6705 liraya geriledi.

Evli olmayan ve çocuksuz birinin yaşama maliyeti olarak tanımlanan aylık harcamasının altı sınırı ise 2.540,97 lira olarak kaydedildi. Söz konusu dönemde yetişkin bir erkeğin aylık ortalama gıda harcaması 571, yetişkin bir kadının 473, 15 – 19 ya arasında birinin 609 ve 4-6 yaş arası bir çocuğun 404 lira oldu.

2019 yılının başından bu yana mutfak harcamalarında aylık 118 liralık artış gerçekleşti.

Gıda Harcaması DeğişimYılbaşından bu yana gıda harcamasıyla birlikte, aile bütçesine aylık 384 liralık yük bindi. Ocak-Ağustos arasında gıda harcamasında toplam değişim geçen yıla göre 246, toplam harcamada ise 802 lira olarak kaydedildi.

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için ayırdığı aylık asgari tutar bir önceki aya kıyasla %0,80’lik düşüş gösterdi. Gıda enflasyonu son 12 ay itibarıyla %13,59 olarak hesaplanırken, yıllık ortalama artış oranı %22,19 oldu. Ağustos ayında mutfak enflasyonunu etkileyen ürünlerdeki fiyat değişimleri şu şekilde gerçekleşti;

  • Beyaz peynir fiyatlarında artış olurken, genel olarak süt-yoğurt grubunda bir değişiklik olmadı. Söz konusu dönemde Ezine peynirinin kilosu 58,50 liraya yükseldi.
  • Kıyma, kuşbaşı et ve sakatat ürünlerinin fiyatları aynı kaldı.
  • Tavuk eti fiyatında bir önceki aya göre düşüş oldu. Kültür balıklarında ise herhangi bir değişiklik görülmedi.
  • Kuru fasulye, mercimek, barbunya ve nohut gibi gıdaları kapsayan bakliyat ürünlerinin fiyatları da bir önceki ay ile aynı seviyede kaldı.
  • Mevsim etkilerine bağlı olarak sebze ve meyve fiyatları ucuzladı, bu da mutfak harcamalarına ayrılan bütçede bir miktar rahatlama sağlattı. Yaş sebze ve meyvenin ortalama kilogram fiyatı 5,82 liradan 5,38 liraya, meyvenin ortalama kilo fiyatı ise 7,58 liradan 6,92 liraya geriledi. 13 sebze, 12 meyve olmak üzere 25 ürünün değerlendirildiği listede en çok limon fiyatlarındaki artış göze çarptı.
  • Türk-İş tarafından hazırlanan araştırma sonuçlarına göre Ağustos ayında ekmek, pirinç, un, bulgur ve irmik fiyatları değişmedi.
  • Zeytinyağı, tereyağ ve ayçiçeğinin fiyatları ile ceviz, fındık ve fıstık gibi yağlı tohumlar grubunun fiyatları bir önceki aya kıyasla aynı kaldı.
  • Geçtiğimiz günlerde kuru çay fiyatlarına %15 zam yapılmıştı. Ancak bu zam henüz etiketlere yansıtılmadığından çay fiyatları bir önceki ay ile aynı kaldı.
  • Son olarak şeker, bal, tuz, reçel ve pekmez fiyatlarında da değişim olmadı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum