Yatırım yapmaya başla!

Türk İklimlendirme Sektörü 2019’un 10 Ayında İhracatını %2,7 Artırdı

Türk iklimlendirme sanayinin ihracat faaliyetleri 2019'un Ocak-Ekim döneminde kaydettiği %2,7 artışla 3 milyar 869 milyon dolar oldu.
Türk İklimlendirme Sektörü 2019’un 10 Ayında İhracatını %2,7 Artırdı

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) tarafından açıklanan veriler, Türkiye’nin iklimlendirme sanayi ihracatının bu yılın ilk 10 ayında 2018 yılının aynı dönemine göre kaydettiği %2,7 artışla 3 milyar 869 milyon dolar seviyesine çıktığını söyledi.

Türk iklimlendirme sektörünün en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülkelerde ilk sırayı Almanya alırken, ardından sırasıyla İngiltere, İtalya, Fransa, Romanya, Irak, Rusya, Polonya, İspanya ve Çin geldi. Sektörün 2019’un Ocak-Ekim dönemindeki ihracatının %48’lik kısmı söz konusu bu 10 ülkeye yapıldı.

İklimlendirme sektörünün bu yılın 10 ayında Almanya’ya gerçekleştirdiği ihracat tutarı 438 milyon 706 bin dolar seviyesinde oldu. Bu rakamla birlikte geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ihracatta %1,35 artış kaydedildi.

Sektör En Fazla Almanya'ya İhracat Gerçekleştirdiİspanya, Türk iklimlendirme sektörünün en fazla ihracat yaptığı 10 ülke arasında en büyük artışı yakalayan ülke oldu. İklimlendirmede dışa satımı %29 oranında artıran ülke, 129 milyon 115 bin dolarlık ihracat hacmine ulaştı. Çin, bu sektördeki ihracatını %25 artırarak 97 milyon 880 bin dolar seviyesine taşıdı.

Türk iklimlendirme sektörünün bu yılın 10 ayında en fazla ihracat yapılan ürün grubu klima olarak kaydedildi. Klima ihracatı 2018 yılının aynı dönemine göre %38 arttı ve toplamda 395 milyon 511 bin dolara ulaştı. İklimlendirme sektöründe ihracatında lider olan klimanın ardından en fazla ihraç edilen diğer ürün grupları sırasıyla havalandırma, yalıtım, soğutma ve tesisat olarak kaydedildi. Yılın bahsedilen döneminde ısıtma ihracatı %5,7 oranında geriledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal, Türkiye’nin iklimlendirme ihracatının yıllık bazda kaydettiği artış performansından memnuniyet duyduğunu açıkladı.

İSİB Başkanı Mehmet ŞanalBu yılın sektör açısından oldukça verimli geçtiğini söyleyen Şanal, dış ticarette Türkiye ortalamasının üzerinde büyüme kaydedildiğini açıkladı. 2019 sonu için 5 milyar doları aşkın ihracat hedeflendiğini dile getirdi. Sektörün ihracat faaliyetlerini artırmak amacıyla İSİB olarak çaba sarf ettiklerini belirtti.

Şanal, Türkiye’nin split klimadaki üretim kapasitesiyle Avrupa’da pazar lideri konumunda bulunduğunu ve radyatör ile havlupanda ise dünya birincisi olduğunu açıkladı. Sektörün her türlü ürün grubunun dışa satımında benzer başarıları yakalamayı hedeflediklerini ve dünyada ilk 10 ülke arasına girme amaçlarının 6-7 yıl gibi kısa bir sürede gerçekleşeceğini öngördü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum