Yatırım yapmaya başla!

Türk Hisselerindeki Satışlar Devam Ederse Dolar Rekoru Görebilir!

Rabobank ekonomistlerinin yayınladığı rapora göre; Türk hisselerinde görülen satış dalgası devam ederse, dolar kuru 3,98 seviyesine kadar yükselebilir! Detaylar şöyle...
Türk Hisselerindeki Satışlar Devam Ederse Dolar Rekoru Görebilir!

Rabobank, bugün yayınladığı raporda Türk lirasının dolar karşısındaki seyri hakkında tahminlerde bulundu. Ünlü bankanın analistlerine göre; Türk hisselerindeki satışların devam etmesi halinde dolar kuru rekor seviyeyi çıkabilir!

Güne düşüşle başlayan Borsa İstanbul, ilk yarının tamamlanmasına yakın 116 bin puanın biraz üzerinde seyrediyor.

Dünya borsalarında genel olarak görülen negatif seyir, yurt içi piyasalarını da etkiliyor. Brexit sürecinde İrlanda’nın sınır meselesi, ABD Başkanı Donald Trump’ın çelik ve alüminyuma getireceği ek gümrük vergisi gibi gelişmeler piyasalarda sert dalgalanmaların oluşmasına sebep oldu. Borsa İstanbul’da işlem gören BIST 100 Endeksi de satış ağırlıklı seyrediyor.

Rabobank, Türk hisselerinde görülen satışların devam etmesi halinde, doların tüm zamanların en yüksek seviyesine kadar çıkabileceğini belirtti.

Rabobank analistleri, geçtiğimiz yılın başından bu yana Dolar/TL‘de aşağı yönlü bir hareketin olacağını savunuyordu. Ancak, Türkiye ve ABD arasında yaşanan gerginlik ve diplomatik ilişkilerin Eylül ayından bu yana bozulmaya başlaması, bankanın tahminlerinin değişmesine yol açtı. Rabobank, Türkiye’den sermaye çıkışlarının artması halinde, dolar kurunun 3,98’e kadar çıkabileceğini tahmin ediyor.

Norveç Varlık Fonu, 2017 yılının bitimiyle birlikte, Türkiye’de toplam 1 milyar 299 milyon dolar yatırım gerçekleştirdi.

Dünyanın en büyük varlık fonunu yöneten Norges Bank verilerine göre; söz konusu fon Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerden farklı ölçekteki 51 hisseye yatırıldı. Varlık Fonu, 2017 yılı sonunda 86 milyon 235 bin dolarla en büyük yatırımı Tüpraş Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.‘ye yaptı. Bunu 80 milyon 187 bin dolarla Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları izledi.

Norveç Varlık Fonu’ndan Türkiye’ye yapılan yatırımlarda en büyük payı Akbank aldı.

Akbank için yapılan toplam yatırımın 143 milyon 384 bin dolar olduğu bildirildi. 2001 yılından bu yana ülkemize küçük yatırımlar yapan Norveç Varlık Fonu, 2008 yılından itibaren de Türk şirketlerinin hisselerine daha çok yoğunlaştı. Fonun stratejisine göre; yatırımların %60’ı hisse senetlerine, %35’i menkul kıymetlere ve %5’i gayrimenkule yapılıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum