Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk Hisse Senedi ve Tahvillerinden Çıkış Hızlandı

Yabancı yatırımcı beş haftadır aralıksız şekilde hisse senedi satarken, tahvillerden de bir hafta aranın ardından yeniden çıkış oldu.
Türk Hisse Senedi ve Tahvillerinden Çıkış Hızlandı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) menkul kıymet istatistiklerini yayımladı. Her hafta Perşembe günü düzenli olarak açıklanan veriler, hisse senedi ve tahvil durumuna dar önemli bilgiler sunuyor.

Rapora göre yurt dışında yerleşik kişiler, 27 Ekim haftasında 67,9 milyon dolarlık hisse senedi satışı yaptı. 5 haftadır aralıksız bir şekilde gerçekleşen satışların ardından hisse senedi stoku 28 milyar 620 milyon dolara geriledi.

Yabancı yatırımcı 20 Ekim haftasında 107,1 milyon dolar, 13 Ekim haftasında 12,6 milyon dolar, 6 Ekim haftasında 237,8 milyon dolar ve 29 Eylül haftasında 98,3 milyon dolarlık hisse satışı yaptı.

Menkul Kıymet İstatistikleri
Kaynak: TCMB

Geçtiğimiz hafta devlet içi borçlanma senetleri (DİBS) satışı 10,4 milyon dolar oldu. Önceki hafta 8,5 milyon dolar alımla satış serisine ara verildikten sonra, 27 Ekim döneminde yeniden satış ağırlıklı işlemler yaşandı. Yurt dışı yerleşiklerin hisse senedinin yanında, tahvillerden de çıkış yapması dikkat çekti.

DİBS kesin alım stokları 1 milyar 75 milyon dolar, DİBS ters repo stokları 1 milyar 187 milyon dolar, DİBS teminat stoku 307,6 milyon dolar oldu.

GCM Yatırım Banner

27 Ekim ile biten haftada 2,4 milyon dolar şirket borçlanma senetleri (ŞBS) satışı olurken, stok miktarı 58,9 milyon dolara geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.