Yatırım yapmaya başla!

1,4 Milyar TL Borcu Olan Türk Hava Kurumu’na Kayyum Atandı

Tüm şirketlerinin iflasta olduğu ve geçmişten 1,4 milyar lira borcu olduğu tespit edilen Türk Hava Kurumu’na kayyum atandı.
1,4 Milyar TL Borcu Olan Türk Hava Kurumu’na Kayyum Atandı

Yaz boyu yurdun çeşitli bölgelerinde yaşanan orman yangınlarında, söndürme araçlarını kullanmadığı gerekçesiyle tartışmaya sebep olan Türk Hava Kurumu’na (THK) kayyum atandı. Kurum için görev yapacak olan ismin eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşçı olduğu bildirildi.

Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından alınan karar kapsamında, yönetimde Aşçı’ya Adnan Zengin ve Abdulah Kaya eşlik edecek.

Uluslararası bağımsız denetim kurumunun yaptığı çalışmalar sonucunda THK’nın tüm şirketlerinin iflasta olduğu tespit edildi.

THY KayyumTüm mallarının hacizli olduğu, idari veya adli soruşturma gerektiren kurumda onlarca dosya olduğu ortaya çıkarken, geçmişten bu yana 1,4 milyar TL borcu olduğu tespit edildi. Daha önce açıklanan borç kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile yapılandırma kararı alınmıştı.

Ancak geçtiğimiz aylarda başlatılan soruşturmaların neticesinde kuruma kayyum atanmasına karar verildi. Görev yapacak olan isim ise eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşçı olarak açıklandı.

Yaz aylarında meydana gelen orman yangınlarının söndürülememesi sebebiyle kurum hakkında çeşitli polemikler yaşanmıştı.

Yangın SöndürmeBodrum, Marmaris, İzmir ve Balıkesir olmak üzere ülkemizin birçok bölgesinde yaz boyu orman yangınlarına tanık olduk. Bazı yerlerde oluşan yangınlar günlerce söndürülemezken, bu başarısızlık kamuoyunda çok farklı tartışmaların çıkmasına sebep olmuştu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli kurumun uçakları hakkında; hurda olduğu, uçamadığı, motorunun olmadığı ve sertifikalarına güvenmediği yönünde açıklamalarda bulunmuştu. Ancak THK uçakları 17 Eylül’de başlayan ve 50 bin yarışmacının başvurduğu TEKNOFEST’te adeta şov yapmıştı.

Hurda denilen uçaklar festivalde saatte 200 km hızla, bir noktaya 5,5 ton su bıraktı. Bu gelişme sonrasında İzmir halkından tepkiler yükselerek, Bakan Pakdemirli’nin bu durumu açıklaması istenmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum