Yatırım yapmaya başla!

Türk Fındığının Tanıtım Yılı Olacak 2020’de Hedef Pazar Rusya Seçildi

İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İFMİB), 2020'nin Türk fındığının tanıtım yılı olacağını ve buna yönelik ataklar için şimdiden harekete geçildiğini duyurdu.
Türk Fındığının Tanıtım Yılı Olacak 2020’de Hedef Pazar Rusya Seçildi

2019 genelinde fındık ihracatından ciddi gelirler elde eden Türkiye, 2020’de de aynı başarıları yakalamak için şimdiden harekete geçti. İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İFMİB), Türk fındığının dünya genelinde tanıtılarak ihracat faaliyetlerini rekora taşımayı hedefliyor.

Özellikle Avrupa ülkeleri üzerinde yoğunlaşan Türk fındık sektörü, şimdilerde Rusya Federasyonu’nu öncelikli hedefleri arasında belirledi. İFMİB bu ülkede fındık tanıtımı çalışmaları için şimdiden çalışmalara başladıklarını duyurdu.

2019 boyunca 700 milyon doları aşkın fındık ihraç ettiğini açıklayan İFMİB, birlik olarak aldıkları karar kapsamında 2020 yılına ilişkin ihracat hedefini düzelttiğini duyurdu. Belirlenen yeni hedefe göre 2020 yılında Türk fındığı 1 milyar doları aşkın dışa satıma imza atmayı planlıyor.

Birlik tarafından yapılan açıklamaya göre, 2019’un son ayında Moskova’ya ziyaret gerçekleştiren İFMİB heyeti 2020 yılında Rusya’ya Türk fındığını sevdirmeye uğraşacak.

İFMİB Heyeti Moskova ZiyaretiSöz konusu heyet İFMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Gören başkanlığında oluşturuldu ve yönetim kurulunda yer alan diğer üyeler de heyette yer aldı. Türkiye’nin Moskova Ticaret Müşavirleri Feridun Başer ve Alper Eriten’in de eşlik ettiği ziyarette Rus yetkililerle görüşüldü. Bölgede detaylı bir pazar araştırması yapıldı.

Konuyla ilgili konuşan İFMİB Başkanı Gören, fındık tanıtım projesinin Türkiye Tanıtım Grubu’nun (TTG) katkılarıyla gerçekleştirileceğini söyledi. Rusya’da etkili bir fındık tanıtımı yapılarak ihracat faaliyetlerinin artırılmasının amaçlandığını aktardı. Her üründe olduğu gibi Türk fındık sektöründe de doğru pazarlama kararları uygulanmasının önemine değindi.

Son 1 yıl içinde Türkiye’nin Rusya’ya 20 milyon dolarlık fındık ve mamulleri ihracatı gerçekleştirdiğini bildiren Gören, 2020’de bölgede yapılacak çalışmaların etkisiyle bu rakamı daha da yüksek seviyelere taşımak istediklerini dile getirdi.

Gören, Türk fındık üretiminin 2019 yılında arttığını söylerken, 2018 yılındaki üretimin 515 bin ton olduğunu ve bununla dünyadaki fındık üretiminin %56’sını karşıladığımızı belirtti.

Fındık Üretimi Arttı2018’deki %56’lık payın 2019’da %80’lere yükseldiğini açıklayan Gören, bu başarıyı izlenen doğru politikalar, yapılan eğitimler ve zararlılarla mücadele çalışmalarına bağladı. Türkiye’nin fındık üretimindeki rakiplerinin aksine üretimini artırarak 776 bin ton seviyesine çıkardığını belirtti ve dünya fındık üretimindeki payını %69’a çıkardığını açıkladı.

Rusya haricinde fındık için yeni hedef pazar arayışlarının süreceğini söyledi ve Türkiye’nin fındık üretimi ve ihracatında hala lider konumunda olduğunu belirtti. Özellikle Avrupa ülkelerinin fındık ihracatında büyük payı olduğunu, en fazla dışa satım yapılan 10 ülkeden 9’unun Avrupa’da yer aldığını ekledi.

Alınan bilgiye göre üst üste dokuz sezondur olduğu gibi Almanya, 370 milyon dolar ile Türkiye’nin en fazla fındık ihracatı gerçekleştirdiği ülkelerin başında geliyor. İtalya 335 milyon dolar ile Almanya’nın ardından gelirken, Fransa 115 milyon dolarla üçüncü sırada yer alıyor. Türk fındığının özellikle son dönemlerde tanıtımının artmasıyla Çin Halk Cumhuriyeti’ne yapılan ihracatın da 60 milyon dolar ile en fazla fındık ihraç eden 10 ülke arasına adını yazdırdığı öğrenildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum