Yatırım yapmaya başla!

Türk Eximbank Turizm Acentelerine Destek Sağlayacak

Türk Eximbank, seyahat acentelerine destek kapsamında 300 milyon lira ayırdı. TÜRSAB ile yapılan imza töreninden ve turizm sektöründen önemli gelişmeler şöyle...
Türk Eximbank Turizm Acentelerine Destek Sağlayacak

Türk Eximbank ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) arasında imzalanan anlaşma ile turizm sektöründe bir ilke adım atıldı. Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, imzalanan protokol için ilk etapta 300 milyon lira kaynak ayrıldığını ve ilk defa Türk Eximbank’ın turizm seyahat acenteleriyle çalışmaya başladığını belirtti.

Yapılan anlaşmanın imza törenine; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Kredi Garanti Fonu Genel Müdürü İsmet Gergerli, Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı Ersin Özoğuz, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan ve Denizbank KOBİ Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Murat Kulaksız katıldı.

Türk Eximbank Kaynaklı Destek Kredisi Protokolü İmza Töreni, Ankara’da yer alan JW Marriott Otel’de yapıldı.

Genel Müdür Adnan Yıldırım, imza töreninde yaptığı konuşmada, Türk Eximbank olarak turizm acentelerine sağlanacak destek için fon ayrıldığını belirtti. 2017 yılında kurumun önemli bir dönüşüm geçirdiğini söyleyen Yıldırım, sağlık, turizm, lojistik, mühendislik, müteahhitlik ve yurt dışı mimarlık gibi alanlarda bankalar aracılığıyla çalışmanın yanında, doğrudan çalışılabilme imkanının da doğduğunu dile getirdi.

2016 yılından bu yana turizm sektöründe pozitif ayrımcılık yapmaya çalıştıklarını vurguladı.

Türk Eximbank olarak 2017 yılında turizme verdikleri desteği %83 oranında artırdıklarını söyleyen Yıldırım, 2018 yılının başından bu yana ise %43’lük bir destek artışı sağlandığını ifade etti. Yapılan bu destekler sayesinde turizmin yeniden canlanması, normalleşmesi ve eski günlerine geri dönmesi adına ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini sözlerine ekledi.

Söz konusu desteğin turizm seyahat acentelerine destek sağlanmasına yönelik bir ilk olduğunu belirten Yıldırım bunun; Halkbank, Vakıfbank ve Denizbank tarafından seyahat acentelerine kullandırılacağını ve Kredi Garanti Fonu kefaletinde olacağını söyledi.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya ise Türkiye’nin dünya turizminde önemli bir yeri olduğunu bildirdi.

Turizmin ülke ekonomisine geçen yıl 21 milyar dolar net katkı sağlayarak, dış ticaret açığının üçte birini kapattığını söyleyen Bağlıkaya, rakipleriyle kıyaslandığında cari açığı tek başına kapatma potansiyelinde olan bir sektör olduğunu açıkladı. Zor geçen bir dönemden sonra, bu yıl hükümetin de teşvikleri sayesinde büyük ölçüde toparlandıklarını söyledi. 2018’in ülke turizminde güçlü bir atılım yılı olacağını vurgulayan Bağlıkaya, 300 milyon lira olan protokol kapsamındaki desteğin 500 milyon liraya çıkarılmasını talep ettiklerini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum