Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türk Eximbank İhracatçılara Kullandırdığı Kredilerde Faiz Oranını %7,95’e Düşürdü

Türk Eximbank KOBİ’ler ile yüksek teknolojili ürün üreten ihracatçılara verilen TL kredilerdeki faiz oranını %7,95 seviyesine çekti.
Türk Eximbank İhracatçılara Kullandırdığı Kredilerde Faiz Oranını %7,95’e Düşürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yazılı açıklamasında Türk Eximbank’ın ihracatçılara kullandırdığı Türk lirası cinsi kredilerde faiz oranının indirildiğini bildirdi. Bakan Pekcan, Türk Eximbank’ın KOBİ’lere ve yüksek teknolojili ürün üreten ihracatçılara kullandırdığı TL kredilerinde faiz oranını %7,95’e çektiğini açıkladı.

Ticaret Bakanı Pekcan, faize karşı yürütülen mücadelede, ihracatçılara Türk Eximbank’ın desteğinin sürdüğünü söyledi.

Ticaret Bakanı Ruhsar PekcanCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yüksek faizlere karşı bir mücadele başlatıldığını söyleyen Pekcan, faiz oranlarının düşürülmesinin ihracatçının rekabet gücünü artıracağını belirtti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının politika faiz oranını indirmesinin ve yurt içinde olumlu piyasa gelişmelerinin finansman maliyetlerini etkilediğini kaydetti.

Bu bağlamda Türk Eximbank olarak ihracatçıların yanında olduklarının altını çizdi. Hem döviz hem de Türk lirası kredilerinde faiz oranlarını indirmeye devam ettiklerini söyleyen Pekcan, son alınan kararın duyurusunu yaptı. Buna göre 2019 yılının Haziran ayında %17,60 seviyesinde olan TL cinsi kredilerde, faiz oranını %7,95 seviyesine çektiklerini müjdeledi.

Özellikle yüksek teknolojili ürün üreten ihracatçılara ve KOBİ’lere getirilen bu kolaylığın, finansman maliyetinin azalması açısından önem taşıdığını vurguladı. Geçtiğimiz yıl ihracatçılara 44,1 milyar dolar kredi sunan Türk Eximbank’ın, bu alandaki desteğinin 2020 yılında da artarak devam edeceğini sözlerine ekledi.

Ticaret Bakanlığı tarafından bugün yapılan bir başka duyuru taksit sayılarına ilişkin oldu.

Cep Telefonu Taksit SayısıResmi Gazete’nin 21 Ocak 2020 tarihli sayısında yayımlanan yönetmelik değişikliğine göre fiyatı 3500 TL’nin üzerinde olan cep telefonu satışlarında daha önce 6 olan taksit sayısı 3’e düşürüldü. Fiyatı 3500 liranın altında olan cep telefonlarına 12 ay taksit imkanı devam ediyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından alınan karar 14 Ocak’ta duyurulmuştu. Bugün ise Ticaret Bakanlığı tarafından, Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamında yayımlandı.

Söz konusu değişiklikte; video, kamera ve ses sistemi gibi elektronik eşya ve tablet bilgisayar ile 3500 liranın üzerinde olan televizyon satışlarında 6 ay; buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, elektrikli ev aletleri gibi elektrikli eşya satışları ile mobilyada ise 18 ay taksit uygulanacağı bilgisi yer aldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu