Yatırım yapmaya başla!

Türk Eximbank’ın İhracatı Finanse Etme Oranının %27 Olması Hedefleniyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Türk Eximbank'ın 2018 yılındaki başarılarını anlatan yazılı bir açıklamada bulundu. İşte detaylar;
Türk Eximbank’ın İhracatı Finanse Etme Oranının %27 Olması Hedefleniyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Eximbank’ın 2018 yılında ulaşmayı hedeflediği 11 bin ihracatçı sayısını aştığını açıkladı. Yüzde 70,4 KOBİ oranına ulaşıldığını da bildiren Pekcan, yazılı açıklamada bulundu. Türk Eximbank tarafından ihracatçılara sağlanan nakdi kredi ve sigorta desteğinin artırılması konusunda bilgiler verdi.

Toplam finansman desteğinin 48,4 milyar dolara, ihracatı finanse etme oranının ise yüzde 27’ye yükseltilmesinin hedeflendiğini belirtti.

Türk Eximbank’ın 2018 yılında 12 şubesi ve 15 irtibat ofisiyle daha fazla ihracatçıya ulaşmaya devam ettiğini belirtti. 19 Aralık 2018 tarihi itibarıyla Türkiye’de üst üste 3 yıldan fazla düzenli ihracat yapan 15 bin ihracatçıdan 11 bin 15’inin Türk Eximbank’ın nakdi kredi ve sigorta desteğinden yararlanır hale geldiği açıklandı.

Ruhsar Pekcan, ulaşılan ihracatçı sayısında yüzde 16’lık bir artış gerçekleştiğine de dikkat çekti. 2018 sonunda 27 milyar doları nakdi kredi, 11 milyar doları sigorta imkanı olmak üzere 2017 yılına göre yüzde 13’ler düzeyinde artışla toplam 44 milyar dolarlık finansman desteği hedefine ulaşılacağını da dile getirdi. Bu şekilde ihracatın yüzde 26’sının finanse edileceğini kaydetti.

Pekcan, 2018’de ihracatçılara sağladığı nakdi kredi desteğini artırmak amacıyla yurt dışından 3,7 milyar dolarlık uygun maliyetli fon temin ettiğine de işaret etti.

Bu fonları uygun koşullarda ihracatçılara aktarmak konusunda yoğun bir gayret gösterdini de dile getirdi. Bakan Pekcan, dün Türkiye’nin 500 Büyük İhracatçısı ödül töreninde, 2018 yılının Ocak – Ekim döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 22 oranında artışla 22 milyar dolar seviyesinde hizmet ticareti fazlası elde edildiğini ifade etti. Pekcan törende, Türkiye’nin küresel arenada mal ricaretinde olduğu kadar hizmet ticaretinde de adını duyurduğundan bahsetti.

Pekcan, Türkiye’nin 1984 yılında dünyaya hizmet ihracatı ile açılırken 1 milyar dolar civarında hizmet ihracatı fazlası verdiğini, hizmet ihracatının yıllarca Türkiye ekonomisinin gelişmesine büyük katkılar sunduğunu ifade etti. Ülkenin hizmet fazlasının 2002 yılına gelindiğinde 7,9 milyar dolara ulaştığını da belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum