Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk Eximbank Dünya Bankası Garantili Krediyi Duyurdu

Türk Eximbank tarafından Dünya Bankası garantili 1 milyar euroluk kredi için anlaşma imzalandığını duyurdu. Anlaşmaya dev finans kurumları da katılım sağladı. Detaylar haberde...
Türk Eximbank Dünya Bankası Garantili Krediyi Duyurdu
HABER GİRİŞ

Türk Eximbank tarafından Dünya Bankası garantili 1 milyar euroluk bir kredi anlaşması imzaladığı duyuruldu. Bankadan yapılan açıklamaya göre, bu anlaşma, ülkenin iklim değişikliğiyle mücadele hedefleri ve karbon azaltma amaçları doğrultusunda sürdürülebilir kalkınmayı desteklemek amacıyla 7 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleştirildi.

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın karşı garantisi ve Dünya Bankası Grubu üyesi olan Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası’nın (IBRD) sunduğu 600 milyon euroluk ilk zarar tazmin garantisi altında, toplamda 1 milyar euro tutarında olan “Türkiye Yeşil İhracat Projesi” kredi sözleşmesi imzalandı.

10 yıl vadeli kredi anlaşmasına Deutsche Bank, Standard Chartered Bank, BNP Paribas ve ING Bank katılım sağladı. Türk Eximbank’ın bugüne kadarki en büyük borçlanma işlemi olma özelliği taşıyan bu kredi, aynı zamanda IBRD’nin ihracatçıların yeşil dönüşümünü destekleyen ilk garanti işlemi olarak dikkat çekiyor.

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez, anlaşmayla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Dünya Bankası, dünya genelinde düşük karbonlu bir geleceğe geçişi desteklemenin yanı sıra, bu girişimlerin hem firmaların hem de ülkenin rekabet gücünü artırmasına katkıda bulunmaktan memnuniyet duymaktadır” ifadelerini kullandı.

Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney ise, “IBRD garantisiyle sağladığımız 1 milyar euro tutarındaki 10 yıl vadeli kaynak sayesinde Türkiye’nin iklim değişikliğine uyum çabalarına katkıda bulunarak, Türk ihracatçılarının yeşil dönüşümlerini ve uygun maliyetli uzun vadeli finansman yoluyla yeşil ihracatı desteklemekten memnuniyet duyacağız” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.