Yatırım yapmaya başla!

Türk Eximbank Döviz Kredilerinde 90 Bp’ye Varan Faiz İndirimi Uyguladı

Ticaret Bakanı Pekcan, Türk Eximbank’ın ihracatçıların kullanacağı Türk lirası bazlı kredilerin ardından şimdi de döviz bazlı olanlarda faiz oranlarının düşürüldüğünü duyurdu.
Türk Eximbank Döviz Kredilerinde 90 Bp’ye Varan Faiz İndirimi Uyguladı

Türk Eximbank, 2 Ekim’de ve Kasım ayının başında Türk lirası bazında uygulanan faiz oranlarında indirime gitmişti. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından duyurulan bu karar kapsamında, KOBİ’lere ve yüksek teknolojili ürün ihraç eden firmalara TL bazında uygulanan faiz oranının önce %9,61’e, ikinci aşama olarak da %8,79 seviyesine çekildiği bildirilmişti.

İhracatçıların en büyük destekçisi olmaya devam ettiklerini söyleyen Bakan Pekcan, Türk Eximbank’ın şimdi de döviz kredilerinde faiz oranlarında indirime gittiğini açıkladı.

Ticaret Bakanı Pekcan yaptığı yazılı açıklamada Türk Eximbank’ın bugünden itibaren döviz kredilerine uygulanan faizlerde 90 baz puana varan indirim uyguladığını bildirdi.

Ticaret Bakanı PekcanTürk Eximbank Ekim ve Kasım ayının başlarında aldıkları kararlar ile KOBİ’lere ve yüksek teknoloji ürün ihracatçılara sağlanan Türk lirası kredi faizlerini önce %9,61’e, ardından da %8,79 seviyesine çekmişti. 1 Kasım itibarıyla yürürlüğe giren değişiklik ile ihracatçının ödemekle yükümlü olduğu faiz oranı tek haneye inmiş oldu.

Bakan Pekcan uygun vade ve faiz imkanlarının ihracatçıların yatırımları ve işletme sermayesi yatırımları açısından çok önemli olduğunu vurguladı. Bu doğrultuda Eximbank’ın döviz kredilerini daha düşük maliyetlerle kullanabilmelerini sağlayacak bir faiz düzenlemesi yaptığını söyledi.

Bankanın 90 baz puana (%0,9) varan indirimlerin yanında sabit faiz imkanı da sağladığını da açıkladı. Yapılan düzenleme ile 11 Kasım 2019’dan itibaren reeskont kredisi hariç kısa vadeli döviz kredilerinde 60 – 75 baz puan arasında faiz indirimi uygulanacak.

Türk Eximbank ICIEC ve MIGA kapsamındaki fonlar ve krediler için de faiz indirimi uyguladı.

Türk Eximbank Döviz KredisiBakan Pekcan, Çok Taraflı Yatırım Garanti Ajansı (MIGA) ve İslam Yatırım Sigortası ve İhracat Kredisi Şirketi (ICIEC) garantisiyle sağlanan fonların yanında, kullandırılacak işletme sermayesi ve yatırım kredilerinde ise 50-90 baz puan arasında faiz indirimi yaptıklarını belirtti.

Söz konusu kategoride yer alan döviz kredileri için; “3 yıl (6 taksit) ve azami 1 yıla kadar geri ödemesiz 3 yıl vade seçenekleri faiz oranları mevcut euribor + 4,00 seviyesinden, euribor + 3,50’ye, 4 yıl (8 taksit) ve 5 yıl (10 taksit) vade seçenekleri (azami 1 yıla kadar geri ödemesiz opsiyonları dahil) faiz oranları euribor + 4,50 seviyesinden sırasıyla euribor + 3,60 ve euribor + 3,75’e indirildi.” açıklamasını yaptı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum