Yatırım yapmaya başla!

Türk Eximbank’ın 2018 İhracatına Katkısı 5,7 Milyar Dolar Oldu

Geçtiğimiz yıl Türk ihracatçısı 11 milyar dolarlık artış sağlarken, bunun 5,7 milyar doları Türk Eximbank’ın sağladığı krediler sayesinde gerçekleşti.
Türk Eximbank’ın 2018 İhracatına Katkısı 5,7 Milyar Dolar Oldu

2018 yılı 168 milyar dolar ihracat rakamı ile tamamlanırken, aynı başarının bu yıl da devam etmesi adına her geçen gün yeni adımların atıldığı açıklaması geliyor. Katma değeri yüksek olan teknoloji ve yapay zeka ürünleri gibi alanlarda üretim yapılması da bunların en başında geliyor. Geçen yıl Türk ihracatçısının 11 milyar dolarlık artış yaptığı, bunun 5,7 milyar dolarının ise Türk Eximbank’ın kullandırdığı krediler sayesinde gerçekleştiği bildirildi.

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, 2018 yılında Türk ihracatçısına 44,2 milyar dolar kredi kullandırdıklarını açıkladı.

Bu rakamın 2016 yılında 33 milyar dolar, 2017’de 39,3 milyar dolar olduğunu belirten Yıldırım, bu yıl için hedeflenen miktarın 48,4 milyar dolar olduğunu ifade etti. Geçen yıl ülkemizin ihraçta artışına %3,4 oranında katkı sağladıklarını, 11 milyar dolarlık artışın 5,7 milyar dolarının kullandırdıkları krediler sayesinde gerçekleştiğini vurguladı.

2019’da bu katkı oranını %5’e çıkarmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi. Bu yıl Türk Eximbank olarak çalıştıkları firma sayısını 12.500’e yükseltmeyi planladıklarını aktaran Yıldırım, halihazırda 15 olan şube sayısını 20’ye çıkaracaklarını belirtti.

2019 yılında 11 yeni destek programı devreye alınarak, kadın girişimciler desteklenecek.

Kadın Girişimci İhracatçılara Özel Kredi Programı’nı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde hayata geçirdiklerini hatırlatan Yıldırım, kadın ve genç girişimcilere pozitif ayrımcılık yapacaklarını söyledi. Portföyünde en fazla kadın girişimci bulunan QNB Finansbank’a sağladıkları kaynak sayesinde % 50’den fazlası kadın girişimcilere ait olan ihracatçı firmalara 1 yıl vade ile kredi sunmaya başladıklarını aktardı.

Söz konusu bankaya 100 milyon TL ve 200 milyon dolar tutarında kaynak sağladıklarını ekledi. Kadın girişimcilere sundukları döviz kredilerinde faiz oranlarının 25 baz puan daha düşük tutulduğunu, buna benzer bir programın önümüzdeki günlerde genç girişimcilere de uygulanacağının müjdesini verdi.

175 ülkeye tarım ihracatı yapılan Ege bölgesinin ihracatının %33’ünü desteklediklerini açıkladı.

Adnan Yıldırım, Ege bölgesi ihracatçılarının %33’ünü desteklediklerini, sadece İzmir’deki oranın %30 seviyesinde gerçekleştiğini anlattı. Buraya verilen kredilerde, Türkiye ortalamasının üzerinde bir destek oranına ulaştıklarını dile getirdi.

Türk Eximbank’ın bu yılın ilk iki ayında 1,3 milyar dolar fon temin ettiğini ifade eden Yıldırım, 2015 yılında bankacılık sistemindeki ihracat kredilerinin %37,4’ünü verirken, 2018’de bu oranın %53’e ulaştığını sözlerine ekledi. İhracatçının her zaman yanında olduklarını ve kur riski almasını istemediklerini söyleyen Yıldırım, bunun için korunma enstrümanları gibi uygulamaların devreye sokulmasını önerdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum