Yatırım yapmaya başla!

Destekleriyle İhracatçıların Yanında Olan Türk Eximbank, 10 İlde Eğitim Düzenleyecek

Türk Eximbank, ihracatçıları kur ve faiz risklerinden koruma amacıyla faaliyetlerin yoğun olduğu 10 ilde eğitimler vermeye başladı.
Destekleriyle İhracatçıların Yanında Olan Türk Eximbank, 10 İlde Eğitim Düzenleyecek

İhracat faaliyeti gerçekleştiren bireylere kredi, alacak sigortası, alıcı kredisi hizmetleri sunumu gibi pek çok avantaj sağlayan Türk Eximbank, Türkiye genelindeki 16 şubesiyle faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. 2019 sonundan itibaren ihracatçılara 48,4 milyar dolarlık finansman desteği sağlamayı düşünen kurum, bu kapsamda 12 bin 500 ihracatçının yanında olmayı hedefliyor.

Sağladığı desteklerle adından söz ettiren Türk Eximbank, şimdi de ihracatçıları kur ve faiz riskinden korumak için yeni bir adım attı. Kurum, söz konusu risklere karşı ihracatçıların ihtiyaç duyabileceği enstrüman ya da faydalanabilecekleri hizmetler konusunda bilgilendirme sağlamak için ihracatın yoğun olarak gerçekleştiği 10 ilde eğitim verme kararı aldı.

2019 sonuna kadar çok sayıda ihracatçıya finansman desteği sağlayacak olan Türk Eximbank, ürün çeşitliliğini sürekli artırmaya uğraşıyor.

Ürün Çeşitliliği ArtırılıyorBunlarla birlikte finansman çeşitliliğini artırma yönünde de çalışmalar yapan kurum, ihracatçıların maruz kaldığı kur ve faiz risklerine yönelik aldığı önlemle onların yanında olmayı hedefliyor.

Banka bu doğrultuda ihracatçıların kur riskinden korunması için döviz kuru, forward ve opsiyon; faiz riskine karşı korumak için ise faiz swapı hizmeti sunuyor.

Türk Eximbank, üst düzey yöneticilerinin de katılım gösterdiği “Kur/Faiz Riski ve Likidite Yönetimi” adı altında eğitim seminerleri düzenleyecek. Bu faaliyet ihracatçıların fazla olduğu 10 ilde yapılacak.

Eğitim Seminerleri DüzenlenecekHayata geçirilen bu projeyle birlikte başta KOBİ’ler olmak üzere ihracatçıların kur ve faiz risklerini nasıl yöneteceği konusunda onlara rehberlik sağlanacak. Ayrıca söz konusu yönetim meselesinin önemi hakkında da farkındalık yaratılmış olacak. Düzenlenen eğitimlerle ilgililere forward, opsiyon ve swap ürünlerinin etkin kullanımı hakkında bilgilendirmeler yapılacak.

Eğitimlerin ilki Türk Eximbank’ın da şubesinin yer aldığı Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde, ikincisinin ise Gebze’de düzenlendiği öğrenilirken, katılım gösteren ihracatçıların yoğun ilgisiyle karşılandığı bildirildi.

2019 yılının sonuna kadar devam edecek olan eğitimler; 4 Ekim’de Bursa’da, 14 Ekim’de İzmir’de, 25 Ekim’de Gaziantep’te, 7 Kasım’da Kayseri’de, 18 Kasım’da Denizli’de, 29 Kasım’da Adana’da, 9 Aralık’ta Antalya’da ve 20 Aralık’ta Konya’da ihracatçıların katılımını bekliyor olacak.

Eximbank Genel Müdürü Enis Gültekin, 2019 sonu itibarıyla toplam hedef seviye olan 48,4 milyar dolarlık toplam destek hedeflerinin 2023 yılında 70,4 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

Öte yandan geçtiğimiz ay Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından açıklanan İhracat Ana Planı’nda Türk Eximbank’ın ihracatı artırma faaliyetleri yer almıştı.

Pekcan, Türk Eximbank tarafından desteklenen ihracatçılar arasında KOBİ’lerin oranının %75’e çıkarılmasının ve ihracata destek verme oranının ise %29 olmasının hedeflendiğini bildirmişti. Önümüzdeki dönemlerde 15 bin 500 adet ihracatçının kurumun sağladığı desteklerden faydalanacağı öngörülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum