Yatırım yapmaya başla!

Türk Ev Tekstili Sektörü Yılı 2,6 Milyar Dolarlık İhracatla Kapatacak

Dünyanın en fazla ev tekstili ürünü ihraç eden dört ülkesinden biri olan Türkiye, 160 ülkeye bu alanda satış gerçekleştiriyor.
Türk Ev Tekstili Sektörü Yılı 2,6 Milyar Dolarlık İhracatla Kapatacak

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, Türk tekstil sektörünün geleneksel sanayi dalları içindeki en önemli kalemi oluşturduğuna dikkat çekerek önemli açıklamalarda bulundu. İhracat faaliyetleri dolayısıyla ekonomiye büyük katkı sağlayan Türkiye’nin bu başarısındaki büyük payı tekstil sektöründen aldığına işaret etti.

Üretilen ürünlerdeki yüksek kalite, dikkat çeken tasarımları ve ileri teknolojiden destek bulan üretim şekilleriyle Türk tekstil sektörünün farklı bir yeri olduğu belirtildi.

Üretilen Ürünler Yüksek KalitedeTürkiye’de en fazla dış ticaret fazlası veren sektörün tekstil ve hazır giyim olduğunu açıklayan Engin, Türkiye’nin dünya çapında en fazla tekstil ihracatı yapan dört ülke arasında bulunduğunu belirtti. Sektörün özellikle Avrupa ülkelerine yoğun bir ihracat faaliyetinde bulunduğunu aktardı. 2019 yılının yaklaşık 2,6 milyar dolarlık ev tekstili ihracatıyla tamamlanacağını söyledi ve bu rakam içinde UTİB’in payının %20-25 civarında olacağını bildirdi.

Ev tekstili sektöründe dünyanın ikinci büyük fuarının Türkiye’de bulunduğuna işaret eden Engin, bu organizasyona uluslararası anlamda güçlü alıcıların katıldığını belirtti. Sektör ihracatını daha yüksek rakamlara taşımak için bunun iyi bir fırsat olduğunu ifade etti.

Engin, Türk ev tekstilinin son dönemlerde ciddi yatırımlara imza attığını söylerken sektörün dünya çapında ortalama 60 milyar dolarlık pazarı bulunduğunu, bu rakam içinde Türkiye’nin payının %4,5 olduğunu belirtti.

UTİB Pınar Taşdelen EnginEv tekstili ürünleriyle meşhur olan Bursa’nın trend ürünleri belirlemeye öncülük ettiğini açıkladı. Türkiye’de üretilen ürünlerin diğer ülkelerde dikkat çektiğini ve büyük ilgi gördüğünü belirtti. ABD, Almanya ve Birleşik Krallık’ın Türk ev tekstili sektörünün en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülkeler sıralamasında ilk üçte yer aldığını söyledi.

Engin, sektörün 2019’da 300 milyon dolar ABD’ye ve 465 milyon dolar Almanya’ya ihracat gerçekleştirdiğini ve bu ülkelerle sınırlı kalınmayıp 160 farklı ülkeye ulaşıldığının altını çizdi. Panama, Yemen ve Umman gibi ülkelerin de ihracat yapılan ülkeler arasında olduğunu açıklayan Engin, ev tekstili alanında faaliyet gösteren Türk ihracatçıları başarından dolayı tebrik etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum