Yatırım yapmaya başla!

JCR Başkanı Orhan Ökmen: Türk Ekonomisinin Rezerv Eksikliği Düzeltilebilir

JCR Başkanı Ökmen, Türk ekonomisinde görülen rezerv eksikliğinin kronik olmadığını ve düzeltilebilir durumda olduğunu ifade etti.
JCR Başkanı Orhan Ökmen: Türk Ekonomisinin Rezerv Eksikliği Düzeltilebilir

Kredi derecelendirme kuruluşu JCR’nin Başkanı Orhan Ökmen, Türkiye’nin ekonomisi ile ilgili yaptığı değerlendirmede, önemli noktalara değindi. Türk ekonomisinin rezerv düşüklüğünün akut veya kronik olmadığını söyleyen Ökmen, bu durumun düzeltilebilir olduğunu ifade etti.

Orhan Ökmen, Türkiye’nin otomatik dengeleyici tamponlarının işlevselliğinin zayıfladığını belirtti.

Orhan Ökmen YorumlarıTürkiye’nin uluslararası piyasalardan borçlanma kapasitesi devam ettiği için ekonomisindeki rezerv eksikliğinin kronik olmadığını dile getiren Ökmen, ülke notu açısından koruyucu kollayıcı gücünün ise yeterli ölçüde devam ettiğini aktardı.

Söz konusu rezerv düşüklüğünün; devamlılık içermeyen, daha çok dönemsel, küresel ve konjonktürel faktörlerle bağlantılı olduğunu aktardı. Halihazırda rezerv seviyelerinde oynaklık görülse bile orta ve uzun vadede uluslararası rezervlerin tekrar artış eğilimini koruyacağı öngörüsünde bulundu.

Türkiye’nin şoklara karşı direnç gösteren yapısını devam ettirdiği aktarıldı.

Şoklara Karşı DirençŞoklara karşı dirençli özelliğini koruyan Türk ekonomisinin bu yapısını; güvenli aralıklardaki göreceli konumunu devam ettiren kamu maliyesi, yüksek karlılık kapasitesi, reel kesimin dinamik ve girişimci yapısı, yeterli likiditeye sahip olan bankacılık sektörü, genç nüfusu, geniş yelpazeye yayılmış ve üstün seviyede çeşitlendirilmiş ekonomisi gibi destekler sayesinde koruduğunu anlattı.

“Türkiye ekonomisinin orta vadeli geleceği açısından hem kamu hem de özel sektör için ödemeler dengesinden kaynaklanabilecek iflas olasılığı spekülatif ve riskli bölgede değildir. “ diyen Ökmen, ülke notunu tespiti için gerekli olan birçok önemli verilerin henüz somutlaştırılmadığını kaydetti.

Ekonomik faaliyetler yılın ilk çeyreğinde dip seviyeye gelmesine rağmen koruyucu tamponların görevini yerine getirmeye devam ettiği bildirildi.

Türkiye EkonomisiTürkiye ekonomisinin 2019 yılının ilk çeyreğinde dip yaptığını söyleyen Ökmen, buna eş zamanlı olarak ekonominin koruyucu tamponlarının dış riskleri karşılama, yumuşatma ve telafi etme kabiliyetlerinin arttığını dile getirdi.

Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen ekonominin orta vadeli geleceği açısından hem kamu hem de özel sektör için ödemeler dengesinden kaynaklanabilecek iflas olasılığı ile riskli bölgede olmadığını anlattı. 2018 yılının ortalarından itibaren yaşanan kur şokunun dengelenme sürecini uzattığını söyleyen Ökmen, Türkiye’nin önceliğinin; serbest piyasa ilkelerine bağlı, kapsayıcı yeni bir ekonomik program inşası olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum