Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk Devletlerinde Dijital Paraya Geçiş Çalışmaları Ne Durumda?

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Göksel Aşan, Türk devletlerinin dijital para projeleri üzerinde çalıştıklarını söylerken bunun yararlarından bahsetti. Detaylar;
Türk Devletlerinde Dijital Paraya Geçiş Çalışmaları Ne Durumda?
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Özbekistan ve diğer Türk devletlerinin dijital para projeleri üzerindeki çalışmalarına hız kazandırdığını söyledi. Bu projelerin özellikle ticaretin geliştirilmesi konusunda büyük fayda sağlayacağını belirtti.

“Türk devletleri olarak hepimiz dijital para üzerine çalışıyoruz” diyen Aşan, bu alanın devletler arasında bilgi paylaşımını kolaylaştıracağını, belki de önümüzdeki dört yılda bitirilmesi planlanan işin üç yılda bitirilmesini sağlayacağı ortak çalışma yapılabilecek bir alan olduğunu ifade etti.

Aşan, Türk Devletleri Banka Birlikleri Konseyi tarafından hayata geçirilen Fintex Summit – Finans ve Teknolojiler Fuarı’nda konuştu.

“Önümüzdeki Tek Seçenek Türk Dünyasının Birliğidir”

Etkinliğin önemine ve Türk devletlerinin birlikte hareket etmesinin önemine vurgu yaparken uluslararası konjonktürün, artık Türk devletlerinin daha kolay bir araya gelmesini sağlayacak bir konjonktür haline geldiğini ve bunu her alanda değerlendirmeleri gerektiğini belirtti.

Konuşmasında kullandığı “Bu coğrafyada ayakta kalacaksak önümüzdeki tek seçenek Türk dünyasının birliğidir. Elbette zorlukları var ama bütün bu zorlukları aşmak, bu birliği oluşturmak durumundayız.” sözleri dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Aşan, Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi’nin Türk Dünyası ilişkilerine katkıda bulunmayı sürdüreceğini söylerken yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Milli Fintek Strateji Belgesi‘ni hazırladıklarını ve ilanını beklediklerini, strateji belgesi ile birlikte duyuracakları birkaç proje daha olacağını belirtti.

Göksel Aşan'dan Dijital Para Açıklaması
Kaynak: X / @cbfinans

Söz konusu projelerin yalnızca Türkiye’ye değil, Türkiye dışındaki ülkelere açık olacak projeler olduğu, hedef ülkelerin Türk dünyası ülkeleri olduğu bilgisini verdi.

Dijital Para Vurgusu

“Özbekistan, Azerbaycan, Türkiye başta olmak üzere Türk devletleri olarak hepimiz dijital para üzerine çalışıyoruz” diyen Aşan, ülkelerin merkez bankalarının ortak çalışmasıyla bu konuda birliktelik için adımlar atılabileğinin altını çizdi.

Önümüzdeki dönemin, dünya ticaretinin artık çok daha büyük bir kısmının yerel paralarla yapıldığı bir dönem olacağını, yerel para ile ticaret konusunda liderlerin, yöneticilerin ve karar alıcıların zorlanması gerektiğini sözlerine ekledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın