Yatırım yapmaya başla!

Türk Denizcilik Sektörü 17,5 Milyar Doları Aşarken, Yat Üretiminde Dünya Üçüncüsüyüz

Deniz taşımacılığının diğer sektörlere göre çok daha ekonomik olması sebebiyle yapılan çalışmalar doğrultusunda, Türkiye sektörünün toplam büyüklüğü 17,5 milyar doların üstüne çıktı
Türk Denizcilik Sektörü 17,5 Milyar Doları Aşarken, Yat Üretiminde Dünya Üçüncüsüyüz

Denizcilik sektörünün çok önemli olduğunu ve dünya yükünün hacim olarak yaklaşık %85’inin deniz yoluyla taşındığını söyleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, sektörde ekonomik büyüklüğümüzün 17,5 milyar doların üzerine çıktığını belirtti. Türkiye’nin dünya deniz ticaretinde söz sahibi olma konusunda çok önemli bir yere sahip olduğunu, bu doğrultuda hükümet olarak kalkınma hamleleri gerçekleştireceklerini dile getirdi.

Petrol ve türevlerinin yaklaşık %97’si deniz yoluyla taşınıyor.

Deniz taşımacılığının demir yoluna göre 3, karaya göre 7 ve hava yoluna göre 21 kat daha ekonomik olduğunu ifade eden Bakan Turhan, Türkiye’nin dış ticaretinin %87’sinin deniz yoluyla yapıldığını hatırlattı. Deniz ticaretinden daha çok faydalanmak ve Türk denizciliğini geliştirmek istediklerini, bu amaçlar çerçevesinde sektörle birlikte ortak çalışmalar yapacaklarını anlattı.

Denizciliğin sadece taşımacılıkta kullanıldığı düşüncesinin doğru olmadığını söyleyen Turhan, bunun yanında; turizm, liman hizmetleri, gemi sanayi, deniz çevresi ve endüstrisi gibi daha birçok alanı içerisine aldığını dile getirdi.

Daha önce Türk gemilerinin dünyanın birçok ülkesinde engellerle karşılaştıklarını fakat şimdi beyaz listede yer aldığımızı vurguladı.

Türk gemilerinin şu anda dünyanın tüm sularına girebildiğini belirten Cahit Turhan, denizcilik sektörüne bugüne kadar 5 milyon ton ÖTV’siz akaryakıt sağladıklarını aktardı. Hükümet tarafından verilen destekler sayesinde kabotaj taşımacılığının canlandığını, tersane sayımızın 78’e yükseldiğin söyledi.

Yat üretiminde dünyada üçüncü sırada yer aldığımızı, gemilerimizin en az %70 yerli katkı payı ile üretildiğini dile getirdi. Zonguldak – Filyos, İzmir – Çandarlı ve Mersin Konteyner limanlarının proje çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Bakan Turhan, bu gelişmelerin ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağını vurguladı.

Türkiye denizcilik sektörünün toplam ekonomik büyüklüğü 17,5 milyar doların üstüne çıktı.

Şu anda bu alanda istihdam edilen kişi sayısının 1 milyona yakın olduğunu, ülke ekonomisi geliştikçe denizciliğin de geliştiğini ve gelişmek zorunda olduğunu anlattı. Bu kapsamda Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi‘nin temelinin yakın zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılacağını bildirdi. Şu anda 25 bin yat bağlama kapasitesine sahip olduğumuzu fakat bu sayıyı artırmayı amaçladıklarını söyleyen Turhan, 6 bin 208 teknenin Türk bayrağına geçtiğini, dünyanın en fazla eğitimli gemi insanına sahip 4 ülkesinden biri olduklarını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum