Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Türk Çimento Sektörü, 2019’da 1,3 Milyar Dolarlık İhracat Hedefledi

Üretimde Avrupa birincisi olan Türk çimento sektörü, 2019 yılında 1,3 milyar dolarlık çimentonun dışa satımını gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Çimento üretiminde Avrupa’da il sırada yer alan ve geçtiğimiz yıl 614 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Türk çimento sektörü, bu yıl 1,3 milyar dolarlık çimento ihracatı yapmayı planlıyor.

Sektör olarak ABD, Almanya, İspanya, Brezilya, Fransa, Güney Kore, Kanada, İsrail, Gana, Moritanya, Fildişi Sahili, Kolombiya ve Haiti’nin de aralarında yer aldığı yaklaşık 100 farklı ülkeye çimento ihracatı yapıldığı, Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Üst Yöneticisi İsmail Bulut tarafından AA muhabirine açıklandı.

Bulut, Türk çimento sektörünün Avrupa’da ilk, dünyada ise beşinci sırada yer aldığını açıkladı. Ayrıca sektörün önceki yıl iç satışta %11 daralma yaşadığını belirtti.

Bulut, Türk Çimento Sektörünün Avrupa'da İlk Sırada Yer Aldığını AçıkladıAçıklamalarını sürdüren İsmail Bulut, 2019 yılında ihracatta çok olumlu gelişmeler meydana geldiğini vurguladı. “Geçen yıl 614 milyon dolarlık ihracat hacmimiz vardı, bu yıl 1,3 milyar seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz. Yılın ilk 3 ayında ciddi avantaj sağladık. Bu artışın inşaat malzemelerine de yansıyacağını düşünüyoruz. İnşaat malzemelerinde 21 milyar 500 milyon dolarlık ihracat, 8 milyar dolar da ithalata hakimiz. Bunun da bu yıl benzer seviyede artış sağlayacağını düşünüyoruz.” şeklinde düşüncelerini aktardı.

İhracatın en fazla ABD, İsrail ve Güney Afrika ülkelerine gerçekleştiğini bildiren Bulut, ihracat pazarlarının arz-talep dengesine göre değiştiğini açıkladı. Ayrıca Türk çimento sektörünün kalitesiyle, zamanında ürün teslimi yapması ve sözünde durmasıyla oldukça güvenli bir repütasyona sahip olduğunu ekledi. Bunlarla birlikte sektörde Avrupa’nın en iyisi olduklarını belirtirken, emisyon değerleri ile kalite açısından iyi bir seviyede olduklarını söyledi.

İsmail Bulut, konuşması sırasında geçirimli beton konusuna da değinerek, “Beton yollar %40 maliyet avantajı sağlıyor.” dedi.

İsmail Bulut Konuşması Sırasında Geçirimli Beton Konusuna da DeğindiBulut, şunları da ekledi: “Zenginliklerimizin yollara ya da kaldırımlara serilmesini istemiyoruz. Yap-unut, yani yap-eskit-yeniden yap felsefesinden ziyade doğrusal ekonomiden döngüsel ekonomiye geçmek için geçirimli betonlar iyi bir fırsat. Geçirimli betonu yapıyoruz, üzerine parke uygulamasını yaparak hem şehrimizi selden koruyoruz hem de uzun süreli kalan altyapıları oluşturuyoruz.”

Beton yolların maliyette %40’a varan avantaj sağladığını ekleyen Bulut, aynı zamanda 4 kat daha fazla ömre sahip olduklarını bildirdi. Beton yolların 100 yıl gibi bir süre kullanım hakkı olduğunu söyledi.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Haber kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle