Yatırım yapmaya başla!

Türk Çiçek Sektörü 2019’da 83 Ülkeye Gerçekleştirdiği İhracatla Rekora Yaklaştı!

Türkiye'nin çiçek sektörü 2019 yılı boyunca 83 farklı ülkeye 110 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirerek rekor sayılabilecek bir başarıya imza attı.
Türk Çiçek Sektörü 2019’da 83 Ülkeye Gerçekleştirdiği İhracatla Rekora Yaklaştı!

2019 yılı genelini başarılı ihracat rakamlarıyla kapatmaya hazırlanan Türkiye, çiçek sektöründe de verimli bir dönemi geride bırakmaya hazırlanıyor. Bu yıl boyunca Türk çiçek sektörü toplamda 83 farklı ülkeye 110 milyon dolar tutarında ihracat gerçekleştirdi.

Çiçek sektörü 2018 yılında 77 farklı ülkeye ürün ihraç etmişti. Bu yıl hem gelirini hem de pazar sayısının artıran Türkiye 2020 yılı dışa satımından 125 milyon dolar ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Yılmaz, bu yıl sonbaharda hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinden dolayı ürünlerin beklenenden erken geldiğini açıkladı.

Çiçek sektörünün 2020 yılı için belirlediği 125 milyon dolarlık hedefe ulaşabilecek kapasitede olduğunu aktaran Yılmaz, sektörün her geçen gün ihracat için daha uygun bir hale geldiğini belirtti.

125 Milyon Dolarlık Hedefe Ulaşılabilir2018 yılına oranla bu yılın daha verimli geçtiğini ifade eden Yılmaz, bu yıl ihracattan elde edilen gelirin rekor sayılabilecek kadar yüksek olduğuna işaret etti. 2018’e kıyasla bu yıl %10 daha fazla çiçek ihraç edildiğini söyledi. Sektör ihracatının liderinin Hollanda olduğunu belirtti ve hemen ardından Özbekistan’ın ikinci sırada yer aldığını bildirdi.

Yılmaz, Özbekistan’ın özellikle dış mekan peyzajında kullanacağı ürünlerin teminini Türkiye’den gerçekleştirdiğini vurguladı ve bu nedenle çiçek sektörü ihracatını ayakta tutan ülkelerden biri olduğunu belirtti. En çok çiçek ihraç eden ülkeler sıralamasında ardından sırasıyla İngiltere, Almanya, Romanya ve Bulgaristan’ın geldiğini açıkladı.

2019 itibarıyla Singapur, Litvanya ve Belarus gibi ülke pazarlarına da açıldıklarını söyleyen Yılmaz, çiçek sektörünün zaman içinde önemli bir büyüme kaydettiğini söylerken aynı zamanda üreticilerin de daha deneyimli olduklarını aktardı. Bu gelişmenin ihracat rakamlarına yansıdığını ekledi.

Türkiye’de yetiştirilen çiçeklerden en fazla karanfile ilgi duyulduğu öğrenildi. Yılmaz, ihracatta en önemli kalemin karanfil olduğunu belirtirken bu bitkinin hem iklim hem de yetiştirilme şartları nedeniyle çokça tercih edildiğini aktardı.

İhracatta En Önemli Kalem KaranfilTürkiye’nin çiçek sektöründe ithalat yaptığına da değinen Yılmaz, bunun özellikle son 2 yıldır azaldığına dikkat çekti. 2017 yılında çiçek ihracatı ile ithalatının aynı seviyede olduğunu, şu anda ithalat oranının üçte bir civarında gerilediğini bildirdi. Bu azalmada belediyelerin yurt dışından çiçek satın alımını azaltma uyarısına uymasının etkili olduğunu söyledi.

Yılbaşı için beklenenin altında sevkiyat gerçekleştirdiklerini açıkladı. Bu süre içinde 70 milyon dallık karanfil satışı yapıldığını ve ihracat tutarının 7 milyon dolar tutarında olduğunu belirtti. Yılmaz; Antalya, Bursa, Yalova, Sakarya, İzmir gibi illerin Türkiye çiçek sektöründe önemli bir payı olduğunu bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum