Yatırım yapmaya başla!

Türk Bankaları 3. Çeyrekte Karlılığını Yükseltebilecek mi?

HSBC analistleri tarafından hazırlanan rapor, Türk bankalarının 3. çeyrek karı hakkında tahminleri içeriyor. Ayrıntılar haberimizde…
Türk Bankaları 3. Çeyrekte Karlılığını Yükseltebilecek mi?

Daha birkaç ay önce uluslararası derecelendirme kuruluşu S&P’nin, Türk bankaları hakkında ki umut veren açıklamalarını duymuştuk. Avrupa’daki emsallerine kıyasla gayet istikrarlı ilerlediği söylenen Konuyla ilgili hakkında açıklama yapan Standard & Poor’s Küresel Reyting Direktör Yardımcısı Magar Kouyoumdjian, Türk bankalarının karlılık performansından olumlu sözlerle bahsetmişti.

Hatta son 15 yılda pek çok şok atlattığını söylediği Türk bankalarının direncini, 2001 krizi sonrasındaki radikal değişikliklere bağlamıştı. Tam da bu noktada, HSBC analistlerinin hazırladığı rapordan bahsetmek istiyoruz. Çünkü analistlere göre Türk bankalarının karlılığı üçüncü çeyrekte düşmeye devam edecek…

Andrzej Nowaczek ve Aybek Islamov gibi isimlerin de bulunduğu HSBC analistlerinin sunduğu rapor, Türk bankalarının üçüncü çeyrek karı hakkındaki tahminlerini içeriyor.

Türk bankalarının üçüncü çeyrek karı ne olacak

Bloomberght’in haberine göre; HSBC analistleri Türk bankalarının üçüncü çeyrek karlarının, bir önceki çeyreğe göre % 10 düşüş kaydedeceğini tahmin ediyor. Buna ek olarak; bankaların yıllık tahminlerini karşılama yolunda ilerlediği de belirtildi.

Analistlerin, faiz marjlarının ilk çeyrekteki rekor seviyeden gerilemeye devam edeceğini öngördükleri kaydedildi.

HSBC analistleri Türk bankalarının üçüncü çeyrek karlarının düşeceğini öngörüyor

Ayrıca kredi büyümesindeki yavaşlama olumlu bir gelişme olarak değerlendirildi.

Spreadlerin son çeyrekte toparlanmasını ve 2018’de istikrar kazanmasını bekleyen kurum, kredilerin tekrar fiyatlanmayı sürdürmesiyle birlikte fonlama maliyetlerinin de yükselmediğine dikkat çekti. Öte yandan, 2018’e kadar iyileşme bekleyen analistler, kamu bankalarını özel bankalara tercih etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum