Paylaşım

Türk Bankaları mı, Döviz mi Daha Karlı?


 

Yapılan araştırmalara göre yakın bir gelecekte, Türk bankalarına para yatırmanın, bankaya yatırım yapmaktan daha fazla getiri sağlayabileceği görüşü ortaya atıldı. İşte detaylar…

Türkiye bankalarının son 10 yıl içerisinde Brezilya, Hindistan, Çin ve Rusya bankalarından daha hızlı büyüdüğü biliniyor. Özkaynak karlılığı rasyosu (ROE) ile ölçülen karlılığın ise son 5 yıldır düşüş gösterdiği ortaya koyuldu.

Nisan ayında bankacılık sektörünün özkaynak karlılığı, Bloomberg tarafından yapılan hesaplara göre son 10 yılın en düşük seviyesine indi. 2007 yılında görülen % 23 seviyesinden % 11 seviyelerine kadar düşüş yaşandı. Düşüşün devam etmesi durumunda ise kişilerin paralarını, Türk bankalarının mevduat hesaplarına yatırmaları, bankalara yatırım yapmaktan daha fazla getiri sağlayacak.

Mevduat hesaplarının en yaygın türüne göre uygulanan yıllıklandırılmış faiz oranı, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası‘nın yayınlamış olduğu en son verilere göre % 10,5 seviyesine ulaştı. Özkaynak karlılığı ise resesyonun hakim olduğu 2008 yılından bu yana Türkiye’de ilk defa mevduat maliyetlerinin altına indi.

Durum ile ilgili olarak yapılan görüşlere göre Türk bankalarının günümüzde karlı olmadığı ve bunun nedenlerinin tüketici için getirilen tedbirlerden kaynaklandığı yönünde. Türk bankalarının şimdilerde karlı durumda olmadığını belirten bir diğer analistte Moskova’da bulunan VTP Capital banka analisti Akın Tüzün. Aynı zamanda Tüzün, “Bu, düşük reel faizlerden, çok fazla rekabetten, regülatörlerin özellikle kredi kartları ve tüketici kredilerine getirdiği tedbirlerden kaynaklanıyor,” sözlerini dile getirdi.

2001 – 2002 yıllarındaki ekonomik kriz sonrasında Türkiye’de kredi büyümesinin, finans sektörünün yeniden yapılanmasıyla birlikte son 10 yılda, her yıl ortalama % 25 üzerinde gerçekleşti. Daha sonra ekonomide görülen aşırı ısınma korkusu nedeniyle hükümet kredi büyümesini yavaşlatmak için tedbir aldı ve tedbirler arasında tüketici kredilerinin daha pahalı hale getirilmesi, kredi kartında taksit sınırlaması da bulunuyordu.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın