Yatırım yapmaya başla!

Türk Bankaları mı, Döviz mi Daha Karlı?

Türk Bankaları mı, Döviz mi Daha Karlı?

Türkiye bankalarının son 10 yıl içerisinde Brezilya, Hindistan, Çin ve Rusya bankalarından daha hızlı büyüdüğü biliniyor. Özkaynak karlılığı rasyosu (ROE) ile ölçülen karlılığın ise son 5 yıldır düşüş gösterdiği ortaya koyuldu.

Nisan ayında bankacılık sektörünün özkaynak karlılığı, Bloomberg tarafından yapılan hesaplara göre son 10 yılın en düşük seviyesine indi. 2007 yılında görülen % 23 seviyesinden % 11 seviyelerine kadar düşüş yaşandı. Düşüşün devam etmesi durumunda ise kişilerin paralarını, Türk bankalarının mevduat hesaplarına yatırmaları, bankalara yatırım yapmaktan daha fazla getiri sağlayacak.

Mevduat hesaplarının en yaygın türüne göre uygulanan yıllıklandırılmış faiz oranı, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası‘nın yayınlamış olduğu en son verilere göre % 10,5 seviyesine ulaştı. Özkaynak karlılığı ise resesyonun hakim olduğu 2008 yılından bu yana Türkiye’de ilk defa mevduat maliyetlerinin altına indi.

Durum ile ilgili olarak yapılan görüşlere göre Türk bankalarının günümüzde karlı olmadığı ve bunun nedenlerinin tüketici için getirilen tedbirlerden kaynaklandığı yönünde. Türk bankalarının şimdilerde karlı durumda olmadığını belirten bir diğer analistte Moskova’da bulunan VTP Capital banka analisti Akın Tüzün. Aynı zamanda Tüzün, “Bu, düşük reel faizlerden, çok fazla rekabetten, regülatörlerin özellikle kredi kartları ve tüketici kredilerine getirdiği tedbirlerden kaynaklanıyor,” sözlerini dile getirdi.

2001 – 2002 yıllarındaki ekonomik kriz sonrasında Türkiye’de kredi büyümesinin, finans sektörünün yeniden yapılanmasıyla birlikte son 10 yılda, her yıl ortalama % 25 üzerinde gerçekleşti. Daha sonra ekonomide görülen aşırı ısınma korkusu nedeniyle hükümet kredi büyümesini yavaşlatmak için tedbir aldı ve tedbirler arasında tüketici kredilerinin daha pahalı hale getirilmesi, kredi kartında taksit sınırlaması da bulunuyordu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum