Yatırım yapmaya başla!

Türk Bankaları Dolar ve Euro Cinsi Refinansman Arayışında

Türk bankalarının, TL'nin son günlerde geldiği düşük seviye nedeniyle, vadesi dolacak sendikasyon kredileri için yabancı para arayışına girdiği öğrenildi.
Türk Bankaları Dolar ve Euro Cinsi Refinansman Arayışında

En büyük Türk bankaları arasında yer alan Akbank ve İş Bankası’nın Türk lirasının değer kaybettiği şu günlerde, vadesi dolacak kredilerinin yerine dolar ve Euro cinsinden refinansman arayışında olduğu öğrenildi. Türk Eximbank’ın ise 350 milyon Euro değerinde kredi arayışında olduğu bilgisi alındı.

Akbank, İşbank, Garanti Bankası, TEB ve Vakıfbank’ın Eylül sonunda vadesi dolacak sendikasyon kredilerinin toplamı 3,7 milyar dolar.

Bunlardan başka Fibabanka, Yapı Kredi ve Şekerbank’ın yıl sonunda vadesi dolacak olan sendikasyonunun 2,7 milyar lira olduğu bildirildi. Akbank’ın sendikasyon görüşmelerine geçen ay başladığı, yeni sendikasyonda Mart ayındaki faizin 30 baz puan üzerinde teklif verdiği öğrenilirken, İş Bankası ile aynı fiyat seviyesinde olduğu belirtildi. Türk bankalarının 2019 yılının sonundan önce dolar ve Euro cinsi 33 milyar dolarlık borcunun vadesi dolacak.

Ziraat Bankası Genel Müdürü ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı, bankacılık sektörünün son durumunu değerlendirdi.

TBB Başkanı Hüseyin Aydın, sorunlu kredilerin oranının %3, yakın izlemedeki kredilerin toplam kredilere oranının %7 – 7,5 civarında olduğunu söyledi. Yakın izlemedeki kredilerin tahsilat oranının ise %90 civarında olduğunu belirtirken, ikinci grup kredilerde sorunluya dönüş oranının %10 – 15 olacağını ifade etti. İkinci gruptaki kredilerin sorunlu krediler olmadığını söyleyen Aydın, sorunlu şekle dönüşecek kredi miktarının %10 – 15’lerde olduğunu, nakit akışı sıkıntılı olan firmaların sorunlu grubuna girmediğini bildirdi.

Kredilerde yapılandırma konusunda çerçeve yasa üzerinde çalışılıyor.

Birden fazla bankanın bir firmayı yeniden refinanse etmesi gerektiğinde kurumsal duruş ve disiplin gerektiğini belirten Başkan Aydın, bankacılık sektörünün uzun yıllardan beridir olumlu seyrettiğini dile getirdi. Türk bankacılık sisteminin ekonomiye katkılarının devam ettiğini ve toplam büyüklüğünün 3,7 trilyon liraya ulaştığını ifade etti.

Bankacılık sistemi 2018 yılının ilk yarısında, kredilerde sabit fiyatlarla %13 büyüme sağladı.

Krediler içerisinde kurumsalın payı %80 civarında olurken, bilançonun %64’lük kısmının bireylere ve firmalara verilen kredilerden oluştuğu, yıl sonunda bankacılık sistemindeki büyümenin %15 veya 16 civarında olacağı tahmin edildi.

Aydın, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile iletişim halinde çalıştıklarını, krediler ve kredi kartlarıyla ilgili yapılan düzenlemeye yönelik; “Bankaların bilançolarından ziyade ülkenin bilançosuna olan etkisine bakmak lazım. BDDK’nın görüşe sunduğu taslağı bankacılık sektörünün ihtiyaç kredilerini biraz sınırlar, kredi kalitesine etkisi cüzi olur” ifadesini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum