Yatırım yapmaya başla!

Türk Aile Şirketlerinin Yüzde 70’inin Ciroları Bir Yılda Artış Gösterdi

Türkiye'nin aile şirketlerinin yüzde 70'si, son bir yılda cirolarını artırmayı başardılar. İşte KPMG'nin Avrupa Aile Şirketleri Barometresi 2018 sonuçları:
Türk Aile Şirketlerinin Yüzde 70’inin Ciroları Bir Yılda Artış Gösterdi

Uluslararası denetim, vergi ve danışmanlık şirketi KPMG’nin Avrupa Aile Şirketleri Barometresi 2018 sonuçları, Türkiye’deki aile şirketlerinin yüzde 70’inden fazlasının son bir yılda cirosunu artırdığını gösterdi.KPMG’nin Avrupa Aile Şirketleri Derneği (EFB) ile birlikte hazırladığı araştırmanın 7’ncisi yayımlandı.

Araştırmaya 26 Avrupa ülkesinden 41’i Türk olmak üzere 1576 aile şirketi yöneticisi katıldı.

Araştırmaya 1576 Aile KatıldıAvrupalı aile şirketlerinin büyük bölümünün gelecek 12 aya güvenle baktığını, buna karşın Türk aile şirketlerinin dörtte birinden fazlasının gelecek yıla ilişkin kaygıları olduğunu ortaya koydu. Türkiye’den araştırmaya katılan aile şirketlerinin yüzde 71’i, geçtiğimiz 1 yıl içerisinde cirolarını genel olarak artırdıklarını belirtirken, büyüme rakamları dikkat çekti.

Cirosu artan aile şirketlerinin yüzde 60’ından fazlası yüzde 50’den az, yüzde 10’u ise yüzde 50’den fazla büyümeyi başardığını belirtti.

Cirosunu Artıran Ailelerin Büyüme OranıKPMG’nin araştırmasına göre; her 5 Türk aile şirketinden 3’ü son bir yılda çalışan satılarını aynı tuttuklarını ya da personel azaltma kararı aldıklarını ifade etti. Çalışan sayısını artırma kararı alan şirketlerin oranı ise yüzde 37’de kaldı.

Türkiye’deki aile şirketlerinin dörtte biri, gelecek bir yıllık dönemde finansman açısından öz sermayelerine güveniyor. Öz sermayeyi, yüzde 20’lik oranla banka finansmanı ve yüzde 17 ile endüstriyel anlaşmalar izledi.

Türk aile şirketlerinin yüzde 44’ü, son bir yılda yurt dışı faaliyetlerini bir önceki yılla aynı oranda sürdürdü.

Yurt Dışı Faaliyetleri SürüyorTürk yöneticiler, gelecek iki yıllık dönemde şirketlerinin önceliklerini; yüzde 38 ile karlılığı artırma, yüzde 19 ile yeni pazarlara yönelme/ihracat yapma ve yüzde 16 ile daha inovatif olma olarak sıraladı. Yaklaşık yüzde 60’ı yönetimi bir sonraki nesile devretmeyi düşünürken, yaklaşık yüzde 70’i aileden olmayan bir üst yöneticiye görev vermeyi düşündüklerini söyledi.

Araştırmaya göre Türk aile şirketleri, halka açılmaya Avrupa’dakilerden daha sıcak bakıyorlar.

Türk Aile Şirketleri Halka Açılmaya Sıcak BakıyorAraştırmada Avrupalı aile şirketlerinin de sonuçları yer aldı. Buna göre; Avrupalı aile şirketlerinin büyük bölümü, geleceğe güvenle bakmalarına karşın rekabet gücünü sürdürüp büyümeye devam edebilmek için yeni yetenekleri çekmeleri ve inovasyon faaliyetlerine hız vermeleri gerektiğinin farkındalar.

Avrupalı aile şirketlerinin yüzde 73’ü, önümüzdeki 12 ayda gösterecekleri finansal performansa güveniyorlar. Avrupa genelinde güven oranı artarken, İngiltere’de Brexit nedeniyle geçen yıla göre 15 puan azalarak yüzde 68’e düştü. Katılımcıların yüzde 64’ü geçen yıl cirolarında artış olduğunu bildirirken, yetenek savaşlarının aile şirketlerinin karşılaştığı en büyük zorluk olduğu sonucu elde edildi. Katılımcıların yüzde 53’ü yetenek savaşını en büyük üç sorundan biri olarak tanımlarken, bu oran 2017 yılında yüzde 43 ve 2016 yılında yüzde 37’ydi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum