Yatırım yapmaya başla!

Turizm Şehirlerinde Batık Kredi Artışı!

Turizm Şehirlerinde Batık Kredi Artışı!

Biliyorsunuz ki turizm son zamanlarda oldukça sıkıntılı bir sektör haline geldi. Yaşanan olaylar, diğer ülkelerin Türkiye’yi güvenli bölge olmadığını ilan etmesi gibi nedenlerden dolayı turist sayılarında epeyce bir azalma olacağı düşünülüyordu. Beklenen oldu ve turizmde yaşanan kötü gidişatı rakamlar da onaylıyor. Çünkü ülke geneline bakıldığında turizm bölgelerinde ki batık krediler artış göstermesiyle dikkat çekiyor. Öyle ki batık kredilerin %11’i Antalya’da mevcut.

Her yıl akın akın Antalya’ya gelen Ruslar yaşanan uçak krizi sonrasında ciddi oranda azaldı. Siyasi nedenlerden dolayı yaşanan sıkıntılar ve Türkiye’nin iç politikalarındaki terör gibi saldırılar da turistlerin azalmasına neden olan başlıca nedenlerden. Türkiye turizm açısından hala çekici bir ülke mi artık bu konu tartışılır. Özellikle Türkiye’nin güvenli bölge olmadığını açıklayan ülkelerse sorunun tuzu biberi olmuştur. Bunun yanında Suriye’de yaşanan iç savaş da bunları tetikleyen nedenler arasındadır.

Merkez Bankası’nın yaptığı açıklamalara göre turizm şehirlerinde kredilerin ödenememesi ve iflaslarda ciddi oranda artışlar mevcut. BDDK’nin il il tuttuğu listede Antalya en başta yer alıyor. Kredi batağı artışı %23 şeklinde gerçekleşen Antalya’da, tutar olarak da rakamın 446 milyon liraya çıktığı gözleniyor. Bu rakamın ciddiyetinin daha iyi anlaşılması için şu şekilde bir örnek verilebilir; üç ayda Antalya’nın ödeyemediği kredilerin artış miktarı, Türkiye’nin ödeyemediği kredi miktarının %11’i kadar!

Rusların Türkiye’ye gelmemesi için denetimler yapılıyor!

Yaşanan olaylar sonrasında Türkiye’ye tur satışı yapılıp yapılmadığı konusunda denetimler gerçekleştiriliyor. Rus Tüketici Hakları Ajansı Rospotrebnadzor tarafından yapılan bu denetimler son altı ay içerisinde 1.700’ü buldu. Ani biçimde yapılan bu denetimlerde birçok idari dava açılmıştır. Çünkü uçak krizi sonrasında Rusya’da Türkiye turu yapılmasının yasaklanması ve kesinlikle herhangi bir satış yapılmayacağı belirtilmişti. Aynı şekilde ani denetimler yapılmaya da devam etmektedir.

Turizm bölgelerindeki otellerin doluluk oranlarına ve fiyatlarına baktığımızda büyük bir düşüş görünüyor..

Türkiye’nin genel otel doluluk oranları %52’ye kadar düştü. Geçen sene Nisan ayına bakıldığında, bu sene büyük bir düşüşün yaşandığı gözleniyor. İstanbul olarak baktığımızda bunu çok net anlayabiliriz. İstanbul’un geçen seneye göre bu sene otelleri %32 daha az dolu. Ayrıca oda fiyatları da %11,8’e düştü. Antalya da ise odaların fiyatları %14,3‘e düşünce, doluluk oranında %0,4 artış yaşanmıştır. Önceki sene rakamlarına bakıldığında kendilerini ona göre planlayan turizmcileri bu rakam memnun etmeye yetmiyor ve sıkıntılar yaşanıyor.

Batık kredi rakamları Afyon’da da zirveye doğru yürüyor…

Yapılan araştırmalarda yılın ilk üç ayına il il bakıldığında karşımıza Afyon da çıkıyor. Afyonu ise Samsun, Kütahya ve Eskişehir izliyor. Afyon’da %45 batık kredi artışı rekor kırmaya doğru koşuyor. 3 ayda ciddi bir artış gösteren Afyon’da batık krediler konusunda üst sırada yer alıyor. Samsun’da ise bir firmanın iflas erteleme almasıyla birlikte batık kredi rakamını artırdığı düşünülüyor.

İflas ertelemeler batık kredi tutarını kat kat artırıyor!

Son zamanlarda artan iflas ertelemeler moda olmuş gibi görünüyor. Bankaların bu konudaki düşünceleri ise şirketlerin bu birimleri kötü niyetle kullandığı yönünde. Bu düşüncelerini ise aynı ilin bireysel müşterilerde bulunan kredi batağının bu denli yüksek olmaması şeklinde ispatlıyorlar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum