Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Turizm Gelirleri 2016’nın 3. Çeyreğinde Sert Düştü

Turizm Gelirleri 2016’nın 3. Çeyreğinde Sert Düştü

Türkiye’nin turizm gelirleri, yılın başından bu yana aralıksız olarak geriliyor. Turizm sektöründe görülen gerilemelerin temel nedeni ise Türkiye ile Rusya arasında yaşanan siyasi kriz. Hatırlanacağı üzere, geçen yılın Kasım ayında iki ülke arasında uçak düşürme hadisesi ile ipler gerilmişti. İlerleyen süreç içerisinde tarafların sert politikaları, yaşanan bu gelişmenin krize dönüşmesine neden olmuştu. Böylelikle Rusya, Ocak ayından itibaren Türkiye’ye yönelik ekonomik yaptırımlarda bulunmaya başlamıştı. O dönemlerde TÜSES’in yayınladığı raporda; Türkiye’nin maddi kaybının 11 milyar doları aşabileceği ifade edilmişti. Ayrıntıların yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Rusya ile yaşanan kriz süreci, yaklaşık iki ay önce yepyeni bir boyuta evrilmişti. İki ülke liderlerinin olumlu tavırları sonrası, kriz süreci son bulmuş ve Rusya ile Türkiye arasındaki ekonomik birliktelik, yeniden inşa edilmeye başlanmıştı. Böylelikle Türkiye’nin hem turizm sektöründe hem de gıda ihracatında yaşadığı maddi kayıpların düzeleceğine yönelik beklentiler artmıştı. Hatırlanacağı üzere, Rusya’dan Türkiye’ye yönelik ilk charter uçuşun tarihi de açıklanmıştı. Detaylara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ancak Rusya ile yaşanan krizin henüz iki aylık bir çözüme ulaşması, Türkiye’nin turizm sektörünü yeterli ölçüde etkileyemedi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2016’nın üçüncü çeyreğine ilişkin turizm istatistiklerini kamuoyuna açıkladı. Açıklanan verilere göre; turzm geliri ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32,7 geriledi ve 8 milyar 277 milyon 9 bin dolar düzeyinde gerçekleşti. Ayrıca, geçen yılın üçüncü çeyreğinde turizm gelirleri 12 milyar 294 milyon 189 bin dolar seviyesindeydi. Böylelikle yalnızca üçüncü çeyrekte, 4 milyar dolar düzeyinde kayıp verildi. TÜİK’in internet sitesinde yer alan verilerin tüm detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Uzmanlar yaptıkları değerlendirmelerde, Rusya ile ilişkilerin düzeltilmesinin önümüzdeki süreç içerisinde turizm sektörüne de olumlu yönde yansıyacağını dile getirdiler.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Moda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum