Yatırım yapmaya başla!

Dünyadaki En Garip 10 Turizm Dolandırıcılığı

Dünyadaki En Garip 10 Turizm Dolandırıcılığı

Elbette tatiller rahatlatıcıdır. Tatile giden herkes para veya eşyasını kaybetme konusunda endişelenmeye gerek kalmadan tatiline devam etmek ister. Ancak şunu unutmayın ki seyahat ederken, turist avına çıkmış insanlar tarafından kolayca dolandırılabilirsiniz. Bu tür şeyler uzak gibi gelse de gerçekten bunu alışkanlık edinmiş bir dolu insan var.

Hırsızlık ve dolandırıcılık hedeflerinden korunmanın en önemli unsuru ise gittiğiniz yere uyumlu olacak şekilde giyinmek ve davranmaktır. Bunun içinse gideceğiniz yer hakkında önceden araştırma yapmanız gerekmektedir. Ufak tefek tüyolar bile işinize yarayabilir. Sonuçta aradığınız her şeye internetten ulaşabilirsiniz. Böylece hırsızlar sizi fark edemeyecek, sizde tatilinizi korkusuz bir şekilde gerçekleştirebileceksiniz. Burada çeşitli ülkeleri kapsayan en garip 10 turizm dolandırıcılığı var. Belki bir gün aşağıdaki ülkelere yolunuz düşer, bu bilgiler altın kadar değerli olur.

İşte karşınızda dünyadaki en garip turizm dolandırıcılıkları:

10 Online Alışveriş

Online AlışverişOrlando, Florida, Disney World Otel’de konaklayan misafirlerin kredi kartı numaralarını pizza siparişi verirken alındığı ortaya çıktı. Her zaman telefonla yemek siparişi veya çevrimiçi olduğunuz şirketin meşru olduğundan emin olun. Konuklar kendi kredi kartı numarası vererek siparişinin ücretini ödüyor. Böylelikle şifrelere ulaşan kimlik hırsızları hemen girişimlere başlıyor.

9 Sokak Müzisyenleri

Sokak MüzisyenleriNew York City’de sokaklarda sözde hevesli müzisyenlerden oluşan bir grup bulabilirsiniz. Ancak bu gruplardan bazıları gerçek olamayıp CD’den playbek yapabiliyor.

8 Deveye Binme

Deveye BinmeMısır’da tatil yaparken, Kahire’de piramitlerin dışında sabırla bekleyen bir sürü Mısırlı vatandaş ve onların develerini fark edeceksiniz. Deve üzerinde fotoğraf teklifini asla kabul etmeyin. Etseniz dahi pazarlığınızı deve üzerinde yapmayın. Bu durumda sizden daha fazla para alacaktır ve siz devenin üstündeyken inmeniz kolay olmayacaktır. Bu hayvanlar yaklaşık 2 metre boyunda, yani kendi başınıza kurtulmak imkansız.

7 Fake Bebek

Fake BebekSahte bebek hilesi Avrupa’da, özellikle de Roma’da yaygındır. Kadınlar kollarında bir bebek taşıdığını iddia ediyor ve ardından dikkatleri başka tarafa çekerek bebeği atıyor. Eğer dalarsanız, küçük bir çocuk ya da herhangi biri farkında olmadan eşyalarınızı çalabilir. Gezerken eşyalarınızı daha güvenli olması için ceketinizin içi veya sıkıca kendinize sarılı bir torba gibi yerlere koymanız gerekir.

6 Ücretsiz Masaj

Ücretsiz MasajKolumbiya’daki bir plajda yatarken, size ücretsiz bir masaj yapacağını iddia eden kadınların kurbanı olabilirsiniz. Siz bu iyiliği kabul edersiniz, ancak kadın bittiğinde para ister. Ücretsiz öğle yemeği ya da ücretsiz masaj gibi bir şey varsa bunlardan uzak durmak gerçekten en iyisi.

Columbia insanları çok düşük yoksulluk seviyelerinde, para kazanmak için her türlü şeye başvuruyorlar. Daha tatile tam olarak başlamadan normal bir masaj için çılgın bir tutar ödemek istemiyorsanız masaj tekliflerini reddedin.

5 Kalabalık Sokaklar

Kalabalık SokaklarHerkesin bildiği gibi Bolivya kaldırımları olağanüstü bir yaya trafiği yaşar. Hırsızlık ise burada hat safhada. Bolivya hırsızları ile başa çıkmak için sizi çevreleyen kuvvetli adamlar vardır. Gitmeniz gereken yere araç veya bisiklet alarak gitmek Bolivya gibi bir yerde iyi bir fikirdir. Bu yankesiciler arasında dolaşma tehlikesini önlemeye yardımcı olur. Eğer yürüyerek yolculuk yapmaya karar verirseniz, daha az kalabalık alanlardan geçmelisiniz.

4 Kaybolan Bagaj

Kaybolan BagajLas Vegas’ta ahlaksız taksi sürücülerine dikkat edin. Onlar bagajınızı taşımak için size yardımcı olma teklifinde bulunabilir ve çantanızı alıp gözden kaybolabilir. Çantanız veya bavulunuz en iyisi sizinle beraber arka koltukta dursun. Ayrıca her ihtimale karşı, sürücüsünden gelen herhangi bir teklifi reddetmek iyi bir fikirdir. Bagajda çanta tutmak zorundaysanız ve bunları boşaltmaya yardıma ihtiyacınız varsa, önceden sürücü bilgilerini, taksi şirketinin numarasını not aldığınızdan emin olun.

3 Kötü Polis

Kötü PolisTurist aldatmacası yabancı ülkelerde, hatta kedi ülkemizde bile olabilir. Bir polis memuru olarak giyinmiş bir hırsız, senin kimliğini sormak için yaklaşıp, çantanı alıp kaçabilir. Tatilcilerin bankacılık bilgilerine erişmek için bu yöntem sıkça kullanılıyor.

Ziyaret planlıyorsanız, arabalar ve üniformaların o bölgede neye benzediğini öğrenmelisiniz. Hatta aldatmaca ihtimaliyle karşı karşıyaysanız, rozet numarası ve kimliği rica edin. Gerçek polisler için bu durumun bir sakıncası olmaz.

2 Kayıp Para

Kayıp ParaKayıp para aldatmacası için genellikle iki dolandırıcı birlikte çalışır. Biri size yakın bir yerde para bulduğunu iddia ederek, sizin olup olmadığını sorar. İkinci bir adam gelerek kaybolan parasını hiçbir yerde bulamadığını söyler. Diğer adam size yöneltilen parayı karşı tarafa verir. Ancak parasını kaybettiğini iddia eden kişi, bu paranın eksik olduğunu söyler. İlk hırsız yarım olan parayı sizin aldığınızı iddia edip, sizin ödemenizi ister. Sizde ne olursa olsun miktarın yarısını ödemek zorunda kalırsınız.

Yani, garip istekleri ile yaklaşan yabancı varsa ondan uzaklaşın. Şüpheli konuşmalarda en iyi şey polisi aramaktır.

1 Çalıntı Cüzdan

Çalıntı CüzdanBu olay sık sık olur ve dünya çapında pek çok yerde insanların tatilde soyulmasının en popüler yollarından biridir. Eğer yeni bir yerdeyseniz ve insanların kültürüne yabancı kalıyorsanız kendinizi korumanız zor olabilir. Yabancı bir yerde olduğunuzu fark ettirmemelisiniz. Yabancı bir yere gitmeden önce orayı iyice araştırıp öyle hareket etmek en doğrusudur.

Hırsızlık insanlık tarihiyle eşdeğer bir geçmişe sahiptir. Zaman zaman bu konuda sıklıkla kendimizi eleştiririz. Aslında bu durum sadece ülkemizde mevcut değil. Dünyanın birçok yerinde bu tür olaylar yaşanıyor. Burada yapılması gereken en önemli şey, araştırma ve pür dikkat, diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum