Yatırım yapmaya başla!

Turizm Sektörü Ara Tatil Uygulamasıyla Kasım ve Nisan Aylarında Zirveye Ulaşacak!

Bu yıl uygulanmasına karar verilen ve Kasım ile Nisan ayları olmak üzere senede iki kez yapılacak olan "ara tatil" turizm sektörünü önemli oranda canlandıracak gibi görünüyor.
Turizm Sektörü Ara Tatil Uygulamasıyla Kasım ve Nisan Aylarında Zirveye Ulaşacak!

Devreye bu yıl giren “ara tatil” uygulaması tüketicilerin yanı sıra turizmcileri de oldukça sevindirdi. Kasım ve Nisan ayları olmak üzere yılda iki kez ara tatile gidilmesini kapsayan söz konusu bu uygulama kararının alınmasının ardından tüketiciler ilk tatil kaçamağı için geri sayıma başladı.

Turizm sektöründeki temsilciler, 18-22 Kasım tarihleri arasında yapılacak olup hafta sonları ile birlikte dokuz güne denk gelen tatil için şimdiden tüketicilerin yoğun ilgisiyle karşılaştıklarını açıkladı.

Planların yurt içi ve yurt dışı olmak üzere yapıldığını söyleyen yetkililer, şu anda bazı turlarda boş yer kalmadığını ve hatta Nisan ayındaki ikinci ara tatil için bile şimdiden rezarvasyon aldıklarını aktardı.

Geçmiş yıllarda yalnızca 15 günlük sömestr tatili için yoğun taleple karşılaştıklarını açıklayan turizmciler, bunun etkisiyle fiyatlarda yükselmeler yaşandığını anımsattı. Alınan yeni karar kapsamında bu talebin bir kısmının ara tatile yöneldiğini açıkladı.

Talebin Bir Kısmı Ara Tatile YöneldiTatilcilerin taleplerinin Kasım ve Nisan aylarına kaymasıyla birlikte sömestr dönemindeki fiyat artışlarının bir miktar etkisini kaybedeceğini belirten temsilciler, bu sayede daha uygun fiyatlı tatil yapabilmenin mümkün olduğunu belirtti. Ardından tur şirketlerinin yaklaşan ilk ara tatile gösterilen yoğun ilgiden memnun olduğu açıklandı.

Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, Kasım ayındaki dokuz günlük tatil için yurt dışı turlarının bazılarının tamamen dolduğunu vurguladı. Tıpkı sektörün diğer temsilcileri gibi gösterilen yoğun ilgiden oldukça memnun olduğunu belirtti. Onaran, yurt içi turlarına kıyasla yurt dışı turlarının daha fazla talep gördüğünü bildirdi.

Bunun yanında yurt içindeki kültür turlarına da yoğun bir ilgi gösterildiğini söyleyen Onaran, Nisan ayındaki ikinci ara tatil için de tüketicilerin tur şirketlerinin kapısını çaldığını söyledi. Nisan’da ara tatile denk gelen haftadaki satışların diğer aylara göre 2 kat fazla olduğunu belirtti.

Ara tatil uygulamasının henüz çok yeni bir karar olduğuna işaret eden Onaran, Kasım ayındaki tatilin ilk olacağını ve tüketicinin henüz bu duruma alışmadığını açıkladı. Bu alışkanlık arttıkça tüketicinin karar vermede daha rahat davranacağını öne sürdü.

Tüketici Karar Vermede Daha Rahat DavranacakBu durumdan kaynaklı olarak otel işletmecilerinin de alacağı talep konusunda öngörüsüz olduğunu belirten Onaran, Nisan ayından itibaren diğer ara tatil dönemlerinde daha yüksek taleplerin görüleceğini açıkladı.

Jolly Kültür Turları Müdürü Kerem Gökçe, ara tatil kararının açıklanmasıyla birlikte şirket olarak gereken tüm hazırlıkları tamamladıklarını bildirdi. Bu kapsamda mevcut turlara “butik turlar” eklediklerini açıklarken Mardin, Antakya, Gaziantep, Van ve Kars gibi bölgelere yoğunlaştıklarını söyledi.

Türkiye’nin hemen her bölgesine farklı turlar organize ettiklerini vurgulayan Gökçe, Karadeniz yaylalarında katılımcılara farklı deneyimler sunmak için tur planladıklarını, Ege’de ise antik kentleri esas alan turlara yoğunlaştıklarını ifade etti.

Çabalarının olumlu sonuçlar verdiğine işaret eden Gökçe, Kasım ayındaki ara tatil döneminde GAP uçaklarında neredeyse tamamen doluluk oranı yakalandığını duyurdu. Bunlarla birlikte Doğu Ekspresi, İstanbul ve Eskişehir turlarının da büyük ilgi gördüğünü belirtti. Müşterilerine Türkiye’nin pek çok farklı noktasından kalkışlı tur imkanı sunduklarını söyleyen Gökçe, bu dönemde kültür turlarının oldukça fazla tercih edildiğini sözlerine ekledi.

Konuyla ilgili görüş bildiren bir diğer isim olan Coral Travel Genel Müdürü Mehmet Kamçı, ara tatil uygulamasından önce Kasım ayında yoğun bir taleple karşılaşmadıklarını belirtti.

Kasım Ayında Yoğun Talep YoktuKamçı, firma olarak termal oteller, Sapanca ve Abant gibi yerlere talep aldıklarını söyledi. Ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki otellerin de çocuklar için bazı kampanyalar düzenlediklerini duyurdu.

Diğer bölgelere göre havaların oldukça sıcak geçmesinden dolayı Antalya civarının da yoğun taleple karşılaştığını söyleyen Kamçı, ara tatil ile birlikte yılbaşı ve sömestr gibi dönemlerde görülen yoğunluğun azalacağını öngörüyor.

Sektörün önemli isimlerinden olan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık ise ara tatil uygulamasının uzun bir süre önce sektör tarafından ortaya atıldığını ve yetkililerden gerekenin yapılması için talepte bulunduklarını hatırlattı.

Alınan karardan memnun olduklarını belirten Ayık, talebin düşük olduğun bir dönemde bu uygulamanın sektöre çok iyi geleceğini söyledi. Bu durumdan hem tüketicinin hem de turizmcilerin fayda göreceğini ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum