Yatırım yapmaya başla!

Turizmde 2023 Yılı Hedefi 70 Milyon Turistten 70 Milyar Dolar Gelir!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, turizmde yapılacak olan çalışmalardan bahsetti. 2023 yılında 70 milyon turist ve 70 milyar dolar gelir hedeflendiğini söyledi.
Turizmde 2023 Yılı Hedefi 70 Milyon Turistten 70 Milyar Dolar Gelir!

2018 yılı turizm açısından oldukça verimli geçti. Hollanda’nın Utrecht kentinde bu yıl 49’uncusu düzenlenen fuara katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Türk turizminin 2018 yılında büyük ivme kazandığını, bu doğrultuda 2019 hedefini 52 milyon, 2023 hedefini ise 70 milyon turist olarak açıkladı.

2018’de rekor kırıldığını ve tahminen 45 milyon turiste ulaşmış olduğumuzu söyleyen Ersoy, 2019 yılında erken rezervasyonlarda da ciddi bir artış olduğunu aktardı. Bakan Ersoy, turizm geliri yüksek ülkeler için en önemli iki unsurun milli havayolları ve turizm geliştirme fonu olduğunu anlattı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, 2019 yılında turist sayısında %18-20’lik artış beklediklerini söyledi.

Daha önce 2023 yılı için 50 milyon turist hedefi koyduklarını ancak son artışlarla birlikte bu hedeflerini revize ettiklerini belirtti. Bu doğrultuda 2019 yılı turist sayısı hedefini 52 milyona, 2023 yılı hedeflerini ise 70 milyon turist ve 70 milyar dolara yükselttiklerini açıkladı.

2019 erken rezervasyonlarında özellikle Avrupa pazarında çok ciddi artış olduğunu, Antalya Havalimanı verilerinin ise Hollanda pazarında %25-30 arası artış olduğunu işaret ettiğini dile getirdi. 2023 yılında 70 milyon turist hedefinin Türkiye’yi zorlamayacağını söyleyen Bakan Ersoy, önemli olanın 70 milyar doları yakalamak olduğunu ifade etti. Bu bağlamda nitelikli ve harcaması yüksek turiste odaklanmamız gerektiğini sözlerine ekledi.

Turizm okullarının kolejlere dönüştürülmesi konseptine otellerin sahip çıktığını söyledi.

Bakan Ersoy, turizm okullarının koleje dönüştürülmesi projesinin Milli Eğitim Bakanlığı ile çalışıldığını, müfredatların hazırlandığını, ülkemizde yer alan toplam 76 turizm meslek lisesinden ilk etapta 11 tanesiyle deneme yapılacağını anlattı.

30 otelin projeye dahil olmak için başvuru yaptığını, deneme süresince uygulamadaki olumlu ve olumsuz yanları göreceklerini söyledi. Talep geldikçe diğer okulların da turizm kolejine dönüştürüleceğini, bu sayede sektörün en büyük sorunlarından biri olan sezonluk personel ihtiyacının karşılanmış olacağını ifade etti.

Bakan Ersoy, nitelikli turist konusunda atılacak adımlardan en önemlilerinden birinin direkt uçuşlar olduğunu söyledi.

Türk Hava Yolları ile direkt turizm hamlesi yaptıklarını söyleyen Ersoy; Bodrum, Dalaman, Antalya ve İzmir havalimanlarına Avrupa, Almanya, İngiltere ve Rusya’nın birçok kentinden direkt uçuş düzenleyeceklerini belirtti. Şimdilik protokolü haftalık 67 sefer olarak düzenlediklerini ancak zaman içerisinde bu sayının artış göstereceğini ekledi.

2020 yılından sonra THY’ye her yıl 50 yeni uçağın katılacağını söyleyen Ersoy, 500 tarifeli sefer sayısına ulaşacaklarını anlattı. Birkaç ay içerisinde kış tarifelerini de açacaklarını ve amacın 12 aylık uçuş olduğunu söyledi. 15 Ocak’tan itibaren Almanya, Hollanda, Ukrayna, Rusya ve İngiltere’de televizyon ve magazinlerde yoğun şekilde Türk hükümetinin direkt uçuşlarının tanıtımlarının yapılacağını aktardır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum