Yatırım yapmaya başla!

Turistlerin Kartlarla Yaptığı Harcamalarda Kişi Başı Ortalaması 650 Dolara Yükseldi

Turistlerin Türkiye’de yaptığı kart harcamaları, yılın ilk çeyreğinde Euro bazında %30 artarken, kişi başı harcama ortalaması 650 dolar oldu.
Turistlerin Kartlarla Yaptığı Harcamalarda Kişi Başı Ortalaması 650 Dolara Yükseldi

Döviz kurlarındaki yükseliş Türk ürünlerinin bizim için pahalı olsa da yabancılar için ucuz bir hale gelmesini sağladı. Liradaki düşüş ihracatı artırırken, asıl kazanç turistlerin harcamalarından sağlandı.

Türkiye’ye gelen yabancılar mağazalardan çok ciddi oranda alışveriş yaparken, kredi veya banka kartlarıyla yapılan kişi başı harcama ortalaması 650 dolar olarak kaydedildi.

Mastercard Türkiye Genel Müdürü Yiğit Çağlayan tarafından açıklanan verilere göre yılın ilk çeyreğinde turistlerin kart harcamalarında TL bazında %76’lık artış oldu.

Mastercard Türkiye Genel Müdürü Yiğit Çağlayan AçıklamasıSöz konusu dönemde ülkemizde en çok harcama yapılan kartların Almanya’dan geldiği tespit edildi. Her 100 liralık alışverişin 19 lirası bu kartlardan gelirken, Almanların kişi başı harcaması 740 dolar, Hollandalıların 657, İngilizlerin 602 ve Rusların 390 dolar oldu. Ortalamada ise 650 dolarlık kişi başı harcaması gerçekleşti.

Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Yiğit Çağlayan, yılın ilk çeyreğinde yabancı kartlarla yapılan alışverişlerin %71’e tekabül eden 18,5 milyar dolarlık artış gösterdiğini belirtti.

Bu dönemde turistlerin kart harcamaları Euro bazında %30 oranında artarken, bunda en büyük pay harcamalarının %40 artıran İngilizlerden geldi. Onun hemen ardında ise %34’lük artışla Ruslar, %26’lık artışla Hollandalılar ve %24 artışla Almanlar yer aldı.

Online ödemelerde kartlara yapılan alışverişlerin cirosu %38 oranında yükseldi.

Online ÖdemelerÖzellikle gençlerin internetten yaptıkları alışverişlerin her 3 tanesinden 1’inde banka kartı kullandıklarını söyleyen Çağlayan, “Bazı bankaların kartlarının hem debit hem kredi kartı özelliğine kavuşması da bu gelişmeyi sağladı ancak ebeveynlerin nakit para yerine gençlere harçlıklarını banka kartı ile vermesi ve harcamaların buradan yapılması banka kartı kullanımının artmasında önemli rol oynadı.”açıklamasında bulundu.

Banka kartlarının aynı zamanda KOBİ’ler tarafından da kullanılmaya başlandığını dile getiren Çağlayan, özellikle de kendi aralarındaki ödemelerde tercih edildiğini açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kredi Kartları kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum