Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türev İşlemler Haziran’da Spot Ticaret Hacmini İlk Kez Geride Bıraktı

Kripto para yatırımcıları türev piyasalara yönelmiş görünüyor.
Türev İşlemler Haziran’da Spot Ticaret Hacmini İlk Kez Geride Bıraktı
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri Nisan ayına kadar güçlü bir ralli yaşadı. BTC bu rallide yükselişini 65.000 dolar yakınlarına kadar taşıdı. Buradan geri çekilen kripto para birimi %50’den fazla değer kaybı yaşadı.

Veriler bu düşüş sırasında yatırımcıların türev işlemlere daha fazla yöneldiğini gösteriyor. Veri izleyici CryptoCompare’e göre, bu yıl ilk kez Haziran ayında spot işlemlerden daha fazla türev işlemler gerçekleşti.

Piyasaların İşlem Hacmi Küçüldü

Piyasaların İşlem Hacmi Küçüldü

Raporada hem spot hem de türev piyasalar için işlem hacimlerinin geçen ay %40’tan fazla küçüldüğü, Haziran ayında %53,8 pazar payı elde ettiğine yer verildi. Haziran ayında türev işlem hacimleri 3.2 trilyon dolar iken, toplam spot hacimler 2.7 trilyon dolara ulaştı.

Geçmişte dönemde de kripto türevleri piyasası sıklıkla spot piyasayı geride bırakmıştı. Ancak fiyatlar bu yıl aniden fırlayıp Nisan ortasına kadar iki katından fazla artınca, spot piyasa hacminde büyük artış yaşanmıştı.

Raporda düşük fiyatları ve yüksek volatilitenin bir sonucu olarak spot hacimlerin Haziran ayında 42.7 gibi büyük bir düşüş yaşadığına yer verildi. Toplam türev hacimlerinde ise %40.7 oranında düşüş meydana geldi. Bitcoin ve Ethereum vadeli işlemlerinde açık faiz oranlarında sırasıyla %31.8 ve %29.3 düşüş yaşandı.

Bitcoin geçen zaman içerisinde büyük düşüş yaşadı ve 28.000 dolar seviyesine kadar geriledi. Kripto para birimi an itibariyle 33.100 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%