Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türev İşlemler Haziran’da Spot Ticaret Hacmini İlk Kez Geride Bıraktı

Kripto para yatırımcıları türev piyasalara yönelmiş görünüyor.
Türev İşlemler Haziran’da Spot Ticaret Hacmini İlk Kez Geride Bıraktı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri Nisan ayına kadar güçlü bir ralli yaşadı. BTC bu rallide yükselişini 65.000 dolar yakınlarına kadar taşıdı. Buradan geri çekilen kripto para birimi %50’den fazla değer kaybı yaşadı.

Veriler bu düşüş sırasında yatırımcıların türev işlemlere daha fazla yöneldiğini gösteriyor. Veri izleyici CryptoCompare’e göre, bu yıl ilk kez Haziran ayında spot işlemlerden daha fazla türev işlemler gerçekleşti.

Piyasaların İşlem Hacmi Küçüldü

Piyasaların İşlem Hacmi Küçüldü

Raporada hem spot hem de türev piyasalar için işlem hacimlerinin geçen ay %40’tan fazla küçüldüğü, Haziran ayında %53,8 pazar payı elde ettiğine yer verildi. Haziran ayında türev işlem hacimleri 3.2 trilyon dolar iken, toplam spot hacimler 2.7 trilyon dolara ulaştı.

Geçmişte dönemde de kripto türevleri piyasası sıklıkla spot piyasayı geride bırakmıştı. Ancak fiyatlar bu yıl aniden fırlayıp Nisan ortasına kadar iki katından fazla artınca, spot piyasa hacminde büyük artış yaşanmıştı.

GCM Yatırım Banner

Raporda düşük fiyatları ve yüksek volatilitenin bir sonucu olarak spot hacimlerin Haziran ayında 42.7 gibi büyük bir düşüş yaşadığına yer verildi. Toplam türev hacimlerinde ise %40.7 oranında düşüş meydana geldi. Bitcoin ve Ethereum vadeli işlemlerinde açık faiz oranlarında sırasıyla %31.8 ve %29.3 düşüş yaşandı.

Bitcoin geçen zaman içerisinde büyük düşüş yaşadı ve 28.000 dolar seviyesine kadar geriledi. Kripto para birimi an itibariyle 33.100 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.