Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TUPRS, CIMSA ve ALARK’tan Son Duyurular

KAP üzerinde yer alan bilgilere göre TUPRS’ın temettüsü onaylandı. Çimsa ve Alarko Holding yeni yatırımlarını açıkladı. İşte detaylar;
TUPRS, CIMSA ve ALARK’tan Son Duyurular
HABER GİRİŞ

Yatırımcıların yakından takip ettiği hisselerden biri olan Tüpraş (TUPRS), kar payı dağıtımına yönelik açıklama yaparak yatırımcıları bilgilendirdi. Şirket, hisse başına brüt 7,52 TL, net 6,77 TL kar payı dağıtım kararının Genel Kurulda oy çokluğu ile kabul edildiğini açıkladı.

17 Ağustos tarihinde temettü kararı alan TUPRS hisseleri, günlük yüzde 2,2 artışla 169,7 TL’ye yükseldi. Hissede haftalık yüzde 22,5, aylık yüzde 27 ve yıllık yüzde 316 oranında değer artışı görüldü.

Çimsa’dan Yatırım

KAP üzerinden açıklama yapan Çimsa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. (CIMSA), atık ısıdan elektrik üretimine yönelik yatırımı hakkında paylaşım yaptı.

Şirket, 2050 ılına kadar sera gazı emisyonlarında net – sıfır emisyona ulaşma hedefleri kapsamında Atık Isıdan Elektrik Üretimi Tesisi’nin Eskişehir Fabrikası’nda kurulumu konusunda görüşmeleri neticelendirdi.

Bu çerçevede 5.500 kilowatt peak DC kurulu güce sahip tesinin kurumunun yapılmasına ve gerekli başvurunun yapılmasına karar verildiği belirtildi. Yatırıma 2023’ün üçüncü çeyreğinde başlanılmasının ve yatırım sürecinin 2024’ün sonunda tamamlanmasının hedeflendiği aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Yatırımla birlikte atık ısının geri kazanımından elde edilecek elektriğin Eskişehir Fabrikası’nın toplam yıllık elektrik tüketiminin yüzde 25’ini karşılayacağı kaydedildi.

CIMSA, günlük yüzde 6,6 gerileyerek 304 TL’ye düştü. Hisse haftalık yüzde 32,8, aylık yüzde 61,7 ve yıllık yüzde 432 oranında prim yaptı.

Alarko Holding Havacılık Sektörü

Borsa İstanbul’da ALARK koduyla işlem gören Alarko Holding, Yönetim Kurulu kararı sonucunda havacılık sektöründe faaliyet göstermek üzere 30.000.000 TL sermayeli bir anonim şirket kurulması kararının daha önce kamuoyuyla paylaşıldığını hatırlattı.

Bu çerçevede yeni şirketin Alarko Havacılık Endüstri Yatırımları Anonim Şirketi unvanı ile kurulduğu ve İstanbul Ticaret Sicili Müdürlü tarafından tescil edildiği açıklandı.

Yeni şirketin amacının özellikle büyük gövdeli yolcu uçaklarında dönüşüm, modifikasyon yapılması ve bununla ilgili prototiplerin geliştirilmesi, ilgili lisansların alınması, parçaların üretilmesi ve uluslararası standart ve yetkilere sahip hangarlarda yolcu uçaklarına uygulanması gibi işler olduğu duyuruldu.

ALARK, 122,3 TL ile günü yatay tamamladı. Hissede haftalık kazanç yüzde 2’yi gösterirken aylık düşüş yüzde 0,7 düzeyinde. ALARK yatırımcıları yıllık bazda yüzde 82 oranında kazanç sağladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın