Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tüpraş Tankeri Kaçırıldı! Açıklamayla Petrol Fiyatları Yükseldi

Uluslararası ilişkilerdeki gerginliklerin etkisiyle Tüpraş'a ait bir petrol tankerinin Umman açıklarında kaçırıldığı doğrulandı. Petrol fiyatları yükseldi. İşte detaylar;
Tüpraş Tankeri Kaçırıldı! Açıklamayla Petrol Fiyatları Yükseldi
HABER GİRİŞ

İsrail ve Filistin savaşıyla Kızıldeniz’de gerilim tırmanmaya devam ediyor. Petrol ve akaryakıt sevkiyatlarında önemli deniz güzergahlarından Kızıldeniz’deki yüksek tansiyon ise petrol fiyatlarını dalgalandırıyor.

Gündemde ise Irak’tan İzmir’in Aliağa ilçesine petrol taşıyan tankere, Umman açıklarında silahlı baskın düzenlendiğine yönelik iddialar yer alıyordu.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Türkiye Petrol Rafinerileri (Tüpraş), iddiaları doğruladı. Tüpraş, Yunan armatör firması Empire Navigation’a ait Marshall Adaları bayraklı St. Nikolas isimli gemi ile olan iletişimin Umman açıklarında 11 Ocak 2024 saat 06:30 sularında kesildiğini duyurdu.

Bahsi geçen geminin, Irak devlet petrol şirketi SOMO’dan satın alınan ve Basra Limanı’ndan rafinerilerine ulaştırılmak üzere yola çıkan yaklaşık 140 bin ton ham petrol taşıdığı bildirildi.

Olay, Rafineri Operasyonlarını Etkilemedi

Tüm rafineri operasyonlarının planlanan şekilde devam ettiğini ve olayın rafineri operasyonlarına bir etkisi olmadığını savunan Tüpraş, “Gemide Türk mürettebat bulunmamakta olup, konunun takibi ulusal ve uluslararası yetkililerle iş birliği halinde sürmektedir.” dedi.

GCM Yatırım Banner

UK Maritime Trade Operations, St. Nikolas gemisiyle iletişimin Umman açıklarında 4-5 maskeli kişinin gemiye binmesinin ardından kesildiğini duyurmuştu.

Geminin sahibi Empire Navigation ise Irak’ın Basra limanında petrol yüklenen geminin Süveyş Kanalı üzerinden Türkiye’ye gitmekte olduğunu söylemişti. Şirket, söz konusu geminin Tüpraş tarafından kiralandığını da belirtmişti.

Açıklama Petrol Fiyatlarını Yükseltti

Borsada TUPRS koduyla işlem gören şirket hissesi bugün TSİ 17.07 itibarıyla yüzde 0,43 yükselerek 140,3 liradan işlem gördü. Hissenin yatırımcısına yıllık getirisi yüzde 132,97 getirir sağlarken, aylık yüzde 8,13 oranında kaybettirdi.

Kızıldeniz’deki yüksek tansiyon ve arz endişeleriyle tetiklenen petrol fiyatları Türaş’ın açıklamasıyla paralel yükselişe geçti. Aylık yüzde 3,36 artan brent petrol bugün TSİ 17.29 itibarıyla yüzde 2,61 yükselerek 78,64 dolardan işlem gördü.

Ortadoğu’daki gerilimlerle yön arayışında olan petrol fiyatlarından ham petrol ise bugün TSİ 17.32 itibarıyla yüzde 2,55 yükselerek 73,2 dolardan işlem gördü. Aylık yüzde 2,71 artıda olan ham petrol, haftalık 0,22’lik artışla işlem seviyesini korudu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.