Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Gün İçi Kaybı %1’i Aşan Tüpraş Hisseleri Yıllık %12 Düşüş Gösterdi

Geçen hafta petrol ürünleri için tedarik anlaşması yapan Tüpraş, Deniz Yatırım’ın 2021 hisse tercihleri arasında yer alıyor. Şirket hissesi şu dakikalarda negatif seyrediyor.
Gün İçi Kaybı %1’i Aşan Tüpraş Hisseleri Yıllık %12 Düşüş Gösterdi

Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. bağlı ortaklığı Tüpraş Trading ile petrol ürünleri ve ham petrol alımı için tedarik ve satış anlaşması yaptı. Geçen Cuma günü Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yapılan açıklamada küresel pazarlarda satış, kârlılık, ürün ve menşei çeşitliliğini artırmak amacıyla söz konusu anlaşmanın yapıldığı belirtildi.

Tüpraş hisseleri bu yıl pandemi etkisiyle petrol endüstrisinin kötü etkilenmesiyle, yıllık bazda %12’den fazla düşüş gösterdi. Uzmanlar Covid-19 aşısının etkisi tam oturana kadar sektörün belinin tam anlamıyla doğrulamayacağını belirtiyor.

TUPRS hisse senedi fiyatı saat 12:00 sularında %1,13 değer kaybıyla 105,10 liradan işlem görüyor.
TUPRS Hisse Performansı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Cuma günü 106, 3 liradan kapanan Tüpraş hisseleri yeni haftaya hafif yükselişle, 106,9 seviyesinden başladı. Ancak piyasaların açılmasıyla birlikte yön değiştirerek 104,2 liraya kadar indi. Şirket hisseleri yıllık bazda yatırımcısına %12,15 oranında değer kaybettirdi.

2021 yılı hisse tercihlerini paylaşan Deniz Yatırım sunduğu liste içerisinde Tüpraş‘a da yer verdi. Deniz Yatırım’ın tercih ettiği diğer şirketler arasında; İş Bankası, Koza Altın, Migros Petkim, Garanti Bankası, Halkbank, Şişecam ve Turkcell yer alıyor.

Tüpraş geçen hafta yaptığı KAP duyurusunda; “Şirketimizin %100 iştiraki Tüpras Trading LTD. ile yaygın ve süreklilik arz eden petrol ürünü satışı ve petrol ürünü ile ham petrol alımı işlemlerinin 2021 hesap dönemi içerisindeki tutarının, kamuya açıklanan son yıllık finansal tablolarda yer alan hasılat/satılan malın maliyeti tutarının %10’unu aşması öngörülmekte olup, iş bu raporda 2021 yılı içerisinde yapılması öngörülen işlemlerin koşulları, fiyat belirleme yöntemi ve bu yöntemin seçilmesindeki gerekçeler açıklanarak, işlemlerin piyasa koşullarına uygunluğu hakkında bilgi sunulmuştur.” açıklamasına yer verdi.

Deniz Yatırım 2021 yılı için dolar kuru tahmini 8,30 olarak paylaştı.
Yıl Sonu Dolar Tahmini 8,09
Kaynak: TCMB

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası geçen hafta yayımladığı Ocak ayı beklenti anketi sonuçlarına göre yıl sonu dolar kuru tahmini 8,09 TL oldu. Deniz Yatırım Merkez Bankası’nın yılın ilk yarısında politika faizinde herhangi bir değişiklik yapmamasını ve sıkı duruşun devam edeceğini öngörüyor.

Bu doğrultuda yıl sonu faiz oranı tahmini %12,50 olarak açıklandı. Şu dakikalarda 1526 puandan işlem gören BIST 100 endeksi için 12 aylık puan tahmini ise 1900 olarak açıklandı.

Kurum 2021 yılında en çok sigorta ve bankacılık şirketlerinin hisse senetlerinde artış olacağını düşünüyor. Merkez Bankası Türkiye gayrisafi yurt içi hasılasının yıl sonunda %3,9 oranında büyüme göstereceği tahmininde bulundu.

Deniz Yatırım ise turizmde toparlanma olması ve tüm dünyada pandeminin etkilerinin geride kalmaya başlamasıyla birlikte Türkiye ekonomisinin 2021 yılında %4 oranında büyüme göstermesini bekliyor. Bu yıl ekonomide gerçek anlamda dengelenme süreci yaşanacağı aktarıldı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum