Yatırım yapmaya başla!

Tüpraş Emerald Industrial Innovation Fund ile İşbirliği Anlaşması İmzaladı

Yaptığı iş anlaşması ile ABD’li ve Avrupalı teknoloji şirketlerine yatırım yapmayı hedefleyen Tüpraş’ın borsada işlem gören hisseleri negatif performans sergiliyor.
Tüpraş Emerald Industrial Innovation Fund ile İşbirliği Anlaşması İmzaladı

Türkiye’nin 500 sanayi kuruluşu içinde lider ismi olan Türkiye Petrol Rafinerileri (TÜPRAŞ),  yaptığı bir anlaşma ile yurt dışında faaliyet gösteren yeni teknoloji şirketlerine ulaşarak, çalışma alanını genişletmeyi planlıyor.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre Emerald Technology Ventures’ın endüstriyel inovasyon fonu olan Emerald Industrial Innovation Fund ile işbirliği anlaşması imzalandı.

Tüpraş Yatırımlar ve Planlama’dan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Zağra, yapılan anlaşma kapsamındaki hedefleri anlattı.

Emerald Fund, bugüne kadar 60’dan fazla teknoloji şirketine yatırım yaptı. Şirket Singapur, Zürih ve Toronto’daki ofisleri aracılığıyla; enerji, endüstriyel bilişim teknolojileri ve ileri malzeme alanlarında faaliyet sürdürüyor.

Söz konusu anlaşmaya ilişkin yorum yapan Levent Zağra, enerji sektörüne etki edecek teknolojik gelişmeleri yakından takip etmeyi ve bunların içinde bulunmayı hedeflediklerini söyledi. İlk olarak

Avrupa ve ABD’deki startup şirketlere ulaşmak istediklerini belirten Zağra, Emerald sayesinde yurt dışındaki teknoloji şirketlerine yatırımlarını artırmak istediklerini anlattı.

Tüpraş’ın 30 milyon ton ham petrol işletme kapasitesine sahip olduğunu açıklayarak, Avrupa’nın yedinci büyük rafinerisi olduklarının altını çizdi.

Bu yatırımlar sayesinde Tüpraş’ın teknoloji alanında stratejik öngörüsünün de güçleneceğini dile getiren Zağra, “Modern rafinaj faaliyetleri teknolojik olgunluğa erişmiş ham petrol işleme proseslerini içermekle beraber; veri analitiği, nano teknoloji, robot uygulamaları, IoT gibi yeni teknolojilerden faydalanmayı da gerektiriyor. Böylece enerji verimliliği, sürdürülebilirlik, iş güvenliği süreçlerimizi ve rekabetçi gücümüzü destekliyoruz.” dedi.

TUPRS hisse senedi TSİ 15:21’de %0,3 ekside işlem görüyor.
Tüpraş Hisseleri Ekside Seyrediyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu Karadeniz’de doğal gaz keşfi haberinin ardından şirketin hisse başına fiyatı 95 liraya kadar çıktı. Cuma günü kapanışa doğru kazancının bir kısmını vererek 82 liraya kadar geriledi. Pazartesi günü de düşüş eğilimli hareketini devam ettirdi.

Şu dakikalarda 84 liradan işlem gören Tüpraş hissesi açılışın ardından 83,25 – 85,10 arasında hareket etti. Analistler en önemli maliyet kalemlerinin ham petrol ve doğal gaz olduğunu hatırlatarak, yeni keşfedilen gaz rezervinin şirket finansallarına ve hisse performansına olumlu yansıyacağını öngörüyor.

Bugün duyurulan işbirliği anlaşmasının da orta vadede pozitif etkilerinin görüleceğine dikkat çekiliyor. Tüpraş’ın hedefleri arasında yeni büyüme alanları bulup, bunlara yatırım yapmak olduğunu söyleyen Zağra, Ar-Ge yatırımlarının da en öncelikli konularından biri olduğunu vurguladı.

Emerald Yönetici Ortağı Gina Domanig ise Avrupa’nın en büyük rafineri şirketlerinden biri olan Tüpraş ile anlaşma sağladıkları için memnun olduklarını söyledi. 2000 yılından bu yana açık işbirliği ekosistemi oluşturmak için köklü sanayi kuruluşları ile anlaşmalar imzaladıklarını söyleyen Domanig, ezber bozan teknolojilerin mevcut modelleri yeniden şekillendirdiğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum