Yatırım yapmaya başla!

Ekonomisinin %10’u Turizme Bağlı Olan Tunus, Gelirini Artırmak için Sınırlarını Açıyor

Tunus, turizmde kaybettiği hasarı bir an önce telafi etmek için belirli tedbirler çerçevesinde yurt dışından gelecek ziyaretçiler için kapılarını açıyor.
Ekonomisinin %10’u Turizme Bağlı Olan Tunus, Gelirini Artırmak için Sınırlarını Açıyor

Afrika kıtasında yer alan ve Akdeniz’e kıyısı olan Tunus, gezi tutkunlarının en çok tercih ettiği ülkeler arasında yer alıyor. Doğusunda Libya ve Akdeniz, batısında Cezayir, güneyinde Büyük Sahra Çölü ve kuzeyinde yine Akdeniz’in bulunduğu ülkenin ekonomisi büyük oranda tarıma bağlı.

Ancak turizm gelirleri de gayrisafi yurt içi hasılada bir o kadar önemli bir yer tutuyor. Son yıllarda gelen turistlerde artış olmasıyla sektöre daha fazla yatırım yapan Tunus, 2019 yılında toplam gelirini %13,6 oranında artırarak 9,5 milyon dolara yükseltti.

Bir önceki yıl bu miktar 8,3 milyon dolar civarındaydı. Covid-19 salgını etkisiyle turizm gelirlerinde düşüş olan Tunus, sektörü yeniden ayağa kaldırmak için sınır kapıların yurt dışı misafirlere açmaya hazırlanıyor.

Tunus’un gayrisafi yurt içi hasılası 2020’nin ilk çeyreğinde %1,7 oranında küçülme gösterdi.
Tunus Ekonomisi %1,7 Daraldı
Kaynak: Trading Economics

Turizm gelirleri Tunus ekonomisine yaklaşık %10 kadar katkı sağlıyor. Fakat geçen yılın Aralık ayında Çin’de başlayan virüs salgını bir anda dünyanın her yerine yayılınca, tüm ülkeler sınır yasağı getirdi. Böylelikle ilk etapta ülke içindeki vakaların tespit edilmesi ve dışarıdan yeni vaka gelmesinin engellenmesi hedeflendi.

Bu durum Tunus gibi ekonomisi turizme bağlı ülkeler için ciddi bir kriz anlamına geliyor. Son haftalarda vakalarda düşüş olmasıyla belirli tedbirler çerçevesinde turist gelmesine izin verileceği açıklandı. Bu arada hemen belirtelim ülkede şu ana kadar 1164 pozitif vaka tespit edilirken, 50 kişi hayatını kaybetti.

Tunus Merkez Bankası (BCT) tarafından 7 Mayıs’ta açıklanan raporda turizm gelirlerindeki duruma yer verildi.

Tunus Turizm Gelirleri AzaldıKoronavirüs nedeniyle getirilen kısıtlamaların turizm faaliyetleri aksatması sebebiyle gelirlerde sert düşüş olduğı bildirildi. 2019’un Nisan ayında 1,2 milyar dinar olan gelirler, bu yılın aynı döneminde %22 azaldı. Nisan verilerine göre ülkenin dış borç seviyesi %21 artarak 2,7 milyar dinardan, 3,7 milyar dinara yükseldi.

Edinilen bilgiye göre 26 Haziran’dan itibaren kara, hava ve deniz yolu kapılarının açılacağı duyuruldu. Tunus Sağlık Bakanı Abdullatif el-Mekki, Mayıs ayının başında yaptığı açıklamada salgını kontrol altına almayı başardıklarını söylemişti.

Tunus Yeni ve Gelişen Hastalıklar Gözlemevi’nin yaptığı çalışmalar çerçevesinde, Tunus ülkeleri 3 gruba ayrıldı.
  • Birinci Grup: Yeşil renkte kategorize edilen bu grupta karantina dönemini bitiren ve sınır kapılarını açan ülkeler yer alıyor. Bunlar Tunus’a giriş yaparken ekstra tedbirlere maruz kalmayacak.
  • İkinci Grup: Turuncu renkte yer alan bu gruptaki ülkelerden gelen vatandaşlar, Tunus’a giriş yapmadan 72 saat öncesine ait bir virüs testini yanlarında getirmek zorundalar. Covid-19 testi negatif çıkan kişilerin aynı zamanda test sonucundan itibaren 120 saat içinde ülkeye giriş yapmaları şartı aranıyor.
  • Üçüncü Grup: Kırmızı renkte olan bu grup ise ülkelerine dönmek isteyen Tunuslulardan oluşuyor. Bunlar da seyahat etmeden önceki son 72 saat içinde veya Tunus’a ulaşmalarının üzerinden 120 saat geçmemiş virüs testini yanlarında getirmek zorundalar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum