Yatırım yapmaya başla!

Virüs Nedeniyle Dağılan Tüm Gelişen Piyasalar Yatırım Fırsatı Sunuyor

Yatırım önerileriyle dünya çapında tanınan Jim Rogers, koronavirüs nedeniyle tüm gelişmekte olan ülke piyasalarının dağıldığını ve bu dönemde yatırım fırsatlarının kaçırılmaması gerektiğini vurguladı.
Virüs Nedeniyle Dağılan Tüm Gelişen Piyasalar Yatırım Fırsatı Sunuyor

Yatırım gurusu Jim Rogers, son 10 yıldır ülke ekonomilerinin art arda büyüme gösterdiğini fakat şu an koronavirüs etkisiyle çöküşe yöneldiğini belirtti. Bu dönemde merkez bankalarının para basmasının ve borçlanmaya gidilmesinin çare olmadığını söyleyen Rogers, gelişen ülke piyasalarının yatırım fırsatı sunduğunun altını çizdi.

Başarılı tahminleri ve yatırım tavsiyeleri ile tanınan Rogers, küresel borçluluğun inanılmaz şekilde arttığını söyledi.

Jim Rogers Küresel Borçluluk RekorKovid-19 pandemisi nedeniyle küresel ekonomik görünümün bozulduğunu belirten ünlü isim özellikle ABD’de rekor seviyede düşüşlerin yaşandığını kaydetti. Son yıllarda borçluluğun çok fazla artış gösterdiğini, merkez bankalarının para bastığını, hisse senetlerinin yükseldiğini belirten Rogers, virüsün de gelmesiyle tüm bunların ters yüz olduğunu belirtti.

Virüs olmasaydı başka bir gerekçe ile borsaların düşüşe geçeceğini söyleyerek dikkat çekici bir açıklamada bulundu. Diğer ülkelere kıyasla en çok zorlananlar arasında ABD ekonomisinin geldiğini ve benzer şekilde Avrupa’da da çok büyük çapta ekonomik bozulma yaşanacağını aktardı.

Çin’de hayatın normale dönmeye ve üretimin başladığına dikkat çeken uzman, öte yandan müşterilerinin diğer ülkeler olması sebebiyle burada da toparlanmanın uzun süreceğini dile getirdi. Daha önceki yorumlarında da olduğu gibi küresel ekonomide en dip seviyesi seviyenin görünmediğini, çok büyük düşüşlerin ardından ekonomik düzelmenin zaman alacağını ifade etti.

Jim Rogers: Bir sonraki krizin hayatımda gördüğüm en büyük kriz olacağını düşünüyorum.

En Büyük Ekonomik Kriz BekleniyorAmerika’da resesyonun diğer ülkelere kıyasla daha uzun süreceğini ve en az bir yılı bulacağını aktaran yatırım gurusu, bu durumda toparlanmanın da iki yıla sarkacağını açıkladı. Ancak bu sürenin tamamen politikaların duruma nasıl cevap vereceği ile bağlantılı olduğunun da altını çizdi.

Kasım ayı ABD başkanlık seçimlerine değinen Rogers, Trump‘ın yeniden seçilmek için buna uygun bir politika uyguladığını ve bu nedenle şaşırtıcı şekilde para bastıklarını anlattı.

“Bu gelecek 8-9 ay için harika. Peki benim çocuklarıma, ya bana ne olacak? ABD şu anda dünyanın en borçlu ülkesi durumunda. Bunun üzerine çok büyük bir yeni borç ekiyor şu anda. Hayır, bu uzun vadede çok kötü olacak.” şeklinde önemli bir açıklamada bulundu.

2008 krizinde dünyanın elinde faiz düşürme gibi bir imkan olduğunu fakat şu an onun da olmadığını söyledi.

Türkiye gibi gelişen ülke piyasalarında yatırım fırsatları bulunuyor.

Gelişen Piyasalar Yatırım FırsatıSon dönemde Rusya ve Çin’den hisse alımı yaptığını söyleyen Rogers, her zaman fırsatları araştırdığını ve gelişen piyasadaki imkanları değerlendirdiğini anlattı. Çin hisselerinin bir yıl öncesine kıyasla %60 düşük olduğunu, Japonya’dan ise henüz alım yapmadığını açıkladı.

Türkiye piyasalarında da yatırım fırsatı olduğunu söyleyen Rogers, “Şu an sizinle konuşmuyor olsaydım, aslında gidip Türk piyasasına bakıp, oradan alım yapıp yapmamayı değerlendirirdim. Tüm gelişmekte olan piyasalar dağıldı. Bu durum genelde fırsatlar sunar.” ifadesini kullandı.

Ekonominin kötüleştiği zamanlarda insanların suçlayacak birilerini ve günah keçisi aradıklarını, ancak bu tür yaklaşımların piyasalara daha fazla zarar verdiğini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum