Yatırım yapmaya başla!

Tüm Çin Mallarına Vergi Uygulamak ABD’li Şirketlerin Kazançlarını %6 Düşürebilir

Goldman Sachs, Trump’ın 300 milyar dolarlık ithalata vergi uygulaması durumunda bunun ABD şirketlerinin kazançlarını yüzde 6’ya kadar düşürebileceğini tahmin etti.
Tüm Çin Mallarına Vergi Uygulamak ABD’li Şirketlerin Kazançlarını %6 Düşürebilir

Goldman Sachs, Başkan Donald Trump’ın Çin’in ABD’ye yaptığı hemen hemen tüm ihracatına tarife getirme tehdidini uyguladığı takdirde, sonuçların Amerikan şirketler üzerinde önemli bir etkiye sahip olabileceğini söyledi.

Daha açık belirtmek gerekirse Goldman Sachs, Trump’ın 300 milyar dolarlık ithalata vergi uygulaması durumunda bunun ABD şirketlerinin kazançlarını yüzde 6’ya kadar düşürebileceğini tahmin etti. Goldman Sachs’ın ABD hisse senedi stratejisti David Kostin, hafta sonu müşterilere gönderdiği notundaki açıklamalarıyla dikkat çekti.

“Ekonomistlerimiz, mevcut tarifeler için kademeli bir çıkış yoluna önderlik edecek bir anlaşmanın nihayetinde yapılacağına inanıyor” diyerek şöyle devam etti:

Goldman Sachs Trump Tarifeleri ABD'li Şirketleri Etkileyecek “Ancak kalan 300 milyar dolarlık ithalat için son bir tarife turunun yüzde 30’a yükseldiğine de inanıyoruz.” Tarifelerin şirket kar marjları için satışlardan daha fazla risk oluşturduğunu dile getiren Kostin, bu etkinin en kötü senaryoda görüleceğine işaret etti. Gerçekte etkinin muhtemelen daha az olacağını söyleyen Kostin, çünkü şirketlerin tarifelerin ortaya çıkardığı artan maliyetleri telafi etmek için fiyatlarda ayarlama yaptıklarını aktardı.

Goldman Sachs, şirketlerin tarife maliyetlerini telafi etmek için bir bütün olarak tüketici fiyatlarını yüzde 1 artırmaları gerektiğini belirtti.

Goldman Sachs Trump Tarifeleri ABD'li Şirketlerin Kazançları Azaltacak Bununla birlikte etkilerin şirketlere göre değişeceğinin de üzerini çizdi. Örneğin tedarik için Çin’e güvenen yarı iletken endüstrisi, muhtemelen en büyük darbeyi alıyordu ve bu hisse senedi fiyatlarında da gözüküyordu. S&P 500’deki yarı iletken şirketlerinin hisseleri, ABD ile Çin’in bir anlaşmaya varmalarının ne kadar süreceği konusundaki endişelerle geçtiğimiz ay yüzde 13’ten fazla değer kaybetmişti.

Yarı iletken sektörü endeksteki en kötü performansı sergilemişken onu tarifelerden en yoğun etkilenebileceklerden olan otomotiv izlemişti. Kurumsal kazançlar da durgun bir çeyreğe denk geliyordu. FactSet, S&P 500’ün raporlamasının yüzde 92’siyle, şirketlerin genel olarak yüzde 0,5 oranında kar azalması bildirdiğini, bunun da 2016 yılının ikinci çeyreğinden bu yana ilk olumsuz raporlama dönemi olduğunu kaydetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum