Yatırım yapmaya başla!

Tullow Oil Hisseleri, Yönetici İstifaları ve Rehberlik Revizyonuyla %60’ın Üzerinde Düştü

Londra merkezli petrol arama ve üretim şirketi olan Tullow Oil’in hisseleri, CEO’sunun ayrılığı ve rehberliğin revize edilmesiyle yüzde 60’ın üzerinde değer kaybetti.
Tullow Oil Hisseleri, Yönetici İstifaları ve Rehberlik Revizyonuyla %60’ın Üzerinde Düştü

Tullow Oil’in hisseleri, grubun CEO’su Paul McDade ile keşif direktörü Angus McCoss’un istifası ve rehberliğini revize etmesinin ardından yüzde 60’ın üzerinde değer kaybetti.

Düşüşün ardından hisseler 2001’den bu yana görülmemiş seviyelere gerilerken çöküş şirketin bir devralma hedefi olabileceği yönündeki spekülasyonları yeniden canlandırdı. Nitekim şirket yöneticileri analistlere daha önce, uygun fiyatta tekliflere açık olduklarını söylemişlerdi.

Tullow yeni bir baş yönetici bulma sürecinin devam ettiğini belirterek 2020 için gözden geçirilmiş rehberliğini açıkladı ve temettüsünü askıya aldı.

Tullow Oil Rehberlik Revizyonu İstifalar, şirketin 2019 üretim tahminini üçüncü kez kesmesiyle firmanın hisse fiyatının dörtte birinden fazlasının silinmesinden yaklaşık bir ay sonra geldi. Ayrıca Tullow, Guyana’daki iki büyük petrol keşiflerinin ticari uygulanabilirliği konusunda uyarmış ve Gana’da zayıf üretim olduğunu bildirmişti.

İstifa eden McDade, 2017 yılının Nisan ayından bu yana şirketi yönetmiş ve kurucu CEO Aidan Heavey’nin yerine geçmişti. Geçen yıl yönetim kurulundan emekli olan Bay Heavey, 8.79 milyon şirket hissesinin değerinin Nisan’daki en yüksek seviyelerden 17.3 milyon sterlin kaybettiğini gördü ki Pazartesi günü değer 4.74 milyon sterline kadar düştü.

İstifanın ardından yönetim kurulunda bir dizi değişiklik açıklayan şirket, Dorothy Thompson’ın geçici başkan olduğunu belirtti.

Tullow Oil Yönetim Kurulu Değişiklikleri Ayrıca grup üretiminin gelecek yıl ortalama günlük 70.000 ila 80.000 varil petrol arasında ve takip eden üç yıl için üretimin ortalama 70.000 varil olmasını beklediğini söyledi. 2019 tam yıllık net üretimin günlük ortalama günlük 87.000 varil petrol olmasını beklediğini de yineledi.

350 milyon dolarlık nakit akışı sağlamayı öngören Tullow; “Finansal performans sağlam olsa da üretim performansı grubun ana üretici varlıklarının beklentilerinin altında kaldı” dedi. Yeni üretim tahminleri ışığında grubun maliyet tabanının ve gelecek yatırım planlarının kapsamlı bir şekilde yeniden değerlendirileceği aktarıldı. Kurulun bir dizi eylemin sürdürülebilir serbest nakit akışı sağlamaya yardımcı olacağına inandığı ve bu eylemlere; sermaye harcamalarının, işletme maliyetlerinin, genel giderlerin azaltılmasının dahil olduğu bilgisi de verildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum