Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’den Wikipedia’ya Yankı Uyandıran Erişim Engeli

Bugün güne yepyeni bir yasakla uyandık. İnternetin dev ansiklopedisi Wikipedia Türkiye'de erişim engeli yedi. İşte haberin detayları ve sosyal medyadan habere gelen tepkiler...
Türkiye’den Wikipedia’ya Yankı Uyandıran Erişim Engeli

İnternet yasaklarıyla meşhur ülkemizden dev bir tane daha… İnternet dünyasının en büyük ansiklopedisi olarak kendisini kabul ettirmiş Wikipedia’ya, Türkiye’den erişimin engellendiği belirtildi. Ülkemizde internet mecrasında getirilen kısıtlamaların ardı arkası kesilmezken gün itibariyle yeni bir erişim engeli ile karşı karşıya kaldık.

İnternet kullanıcıları, güne şaşkınlık uyandıran bir gelişme ile uyandı. Wikipedia’ya giriş yapmak isteyen kullanıcılar gördükleri durum karşısında adeta şok oldular. Siteye neden girilemediğine dair yaptıkları araştırmada, siteye erişimin engellediğini öğrenince, bu duruma tepki gösterdiler.

Turkey Blocks Haberi Twitter Hesabından Duyurdu

Devamında BTK’nın kararını da paylaşan hesap, kullanıcılara Wikipedia’ya getirilen erişim engelini bu paylaşım ile duyurdu.

BTK Konuyla İlgili Ne Söyledi?

BTK Konuyla İlgili Ne Söyledi?BTK’nın sitesinde yapılan sorgulamanın ardından, siteye erişim engelinin gerçek nedeni açığa çıkmış oldu. Site sorgu sayfasında yapılan sorgulamada, Wikipedia’ya mahkeme kararı olmaksızın “idari tedbir” uygulandığı belirtildi.

Kullanıcılar sorgu yaptığında şu açıklama ile karşılaştılar.

“5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ‘nın 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır. (After technical analysis and legal consideration based on the Law Nr. 5651, ADMINISTRATION MEASURE has been taken for this website (wikipedia.org) according to Decision Nr. 490.05.01.2017.-182198 dated 29/04/2017 implemented by Information and Communication Technologies Authority.)”

Wikipedia Yasağına Twitter’dan Gelen Tepkiler

Wikipedia Yasağına Twitter'dan Gelen TepkilerWikipedia’ya getirilen erişim engellemesi büyük tepki çekerken kullanıcılar bu yasağın çok yanlış bir uygulama olduğunu savundular. İşte günün tartışma konusu olan Wikipedia’ya getirilen erişim engeliyle ilgili sosyal medyada konuşulanlar…

Wikipedia’ya gelen Erişim Engellemesine Yabancı Basının da Konusu Oldu

Erişim Engeline Farklı Bir Tepki ise Meydan Larousse Göndermesi ile Geldi

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum