Yatırım yapmaya başla!

Tüketicinin Güveni Ocak Ayında 58,2 Seviyesinde Gerçekleşti

Türkiye İstatistik Kurumu, Ocak ayına yönelik tüketici güven endeksi rakamlarını açıkladı. Buna göre tüketici güven endeksi 58,2 düzeyinde oldu.
Tüketicinin Güveni Ocak Ayında 58,2 Seviyesinde Gerçekleşti

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2019 yılının ilk tüketici güven endeksi rakamlarını açıkladı. Aralık ayında 58,2 (58,7’ye revize edildi) düzeyinde gelen endeks, Ocak’ta 58,2 seviyesinde gerçekleşti. TÜİK tarafından yapılan açıklamada; yapılan analizlerde mevsim etkisi tespit edildiği için 2019 yılının Ocak ayından itibaren mevsim etkilerinden arındırılmış olarak yayımlanmaya başlandığı bildirildi.

Bu nedenle Aralık ayında mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi 58,7 iken, Ocak’ta %0,9’luk gerileme ile 58,2 oldu. Bundan sonraki verilerde mevsim etkilerinden arındırılmış ve arındırılmamış endeks değerlerinin verileceği belirtildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile ortak hazırlanan rakamlara göre hanenin maddi durum beklentisi 77,1 oldu.

Aralık ayında 75,3 olan gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi, Ocak’ta %2,4 azalarak 77,1 oldu. Aralık ayında %3,9 düşüşle 60,9 olan işsiz sayısı beklenti endeksi, yılın ilk ayında 60,86’ya geriledi. Bu rakam gelecek 12 aylık döneme ilişkin işsiz sayısı beklenti endeksini ifade ediyor.

Söz konusu değerde görülen %0,1’lik azalma önümüzdeki dönemde işsiz sayısında artış olacağını düşünen kişilerdeki artıştan kaynaklandı. Son aldığımız haberler de bu beklentiyi doğrular nitelikte. 2019 yılında verilecek olan asgari ücret tutarının 2020 lira olmasıyla, birçok işyerinin işçi çıkarmaya başladığı öğrenildi.

Genel ekonomik durum beklentisi %0,6 oranında artarak 76,5 oldu.

Aralık ayında 76 olan genel ekonomik durum beklentisi, Ocak’ta 76,5’e yükseldi. Söz konusu dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi %0,1 oranında düşüşle 60,86 oldu. Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf edebileceğini bekleyenlerdeki düşüş, endekste %0,1’lik bir gerilemeye sebep oldu. Anket sonuçlarından hesaplanan değerler 0-200 aralığını baz almaktadır. Tüketici güven endeksinin 100’den büyük olması iyimserliği, küçük olması kötümserliği ifade etmektedir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum