Yatırım yapmaya başla!

Tüketici Teknolojisi Pazarı Beyaz Eşya Satışlarıyla İlk Çeyrekte %7.5 Büyüdü

Tüketici teknolojisi ürünleri pazarı 2019 yılının ilk çeyreğinde, geçmiş yılın aynı dönemine göre %7.5 arttı ve 14,2 milyar liralık ciroya ulaştı. Söz konusu dönemde sektöre en fazla katkı sağlayan ise beyaz eşya grubu oldu.
Tüketici Teknolojisi Pazarı Beyaz Eşya Satışlarıyla İlk Çeyrekte %7.5 Büyüdü

Tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, bu yılın ilk çeyreğinde geride bıraktığımız yılın aynı dönemine göre %7.5 büyüdü ve 14,2 milyar lira tutarında ciro sağladı. Bahsedilen dönemde büyük beyaz eşya grubu ÖTV indirimleriyle birlikte %35 büyüyerek 3,5 milyar liralık ciro elde etti ve böylelikle sektöre en yüksek katkıyı sundu.

Araştırma kuruluşu GfK Temax’tan alınan verilere göre, Türkiye tüketici teknolojisi sektöründe Kasım ayında başlayan ve 2019’un ilk çeyreğinde de süren ÖTV indiriminin etkisiyle büyük beyaz eşya sektörü önemli ölçüde bir büyüme kaydetti.

Sektörde küçük ev aletleri grubu çift basamaklı bir büyüme gösterirken, diğer gruplarda daralma yaşandığı görüldü.

Küçük Ev Aletleri Grubu Çift Basamaklı Bir Büyüme GösterdiBu yılın ilk çeyreğinde, beyaz eşya sektörü cirosu yaklaşık 3,5 milyar liraya ulaştı. Böylelikle önceki yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında %35’lik bir büyüme kaydetti. Ayrıca, büyük beyaz eşya grubunun tüm ürünlerinde iki haneli bir büyüme gözlenirken, yalnızca fırın grubunda daha düşük bir büyüme seviyesi görüldü.

Yine aynı dönemde, küçük ev aletleri sektörünün cirosu da %16 büyüdü ve 1,4 milyar liraya ulaştı. Diğer yandan teknolojinin gelişmesiyle birlikte pratikleşen ürünler de büyümeyi tetikledi. Son çıkan Türk kahvesi ve filtre kahve makinelerinin etkisiyle sıcak içecek hazırlama ve bununla birlikte ütü, çok fazla ilgi gördü.

Gıda hazırlama ünitelerinde “power blender”lar büyümeyi sürdürürken, saç kurutma makineleri ve şekillendiricilerde ortalamanın altında büyüme görüldü.

Saç Kurutma Makineleri ve Şekillendiricilerde Ortalamanın Altında Büyüme GörüldüBunların yanında Telekom sektöründe bu yılın ilk çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine göre %6,4 daraldı ve cirosu 6,5 milyar liraya düştü. Akıllı telefon ürün grubundaki taksit sınırlaması regülasyonu ve döviz kurundaki artışın fiyatları etkilemesi, meydana gelen bu daralmayı tetikledi. Öte yandan akıllı saatler ve mikrofonlu kulaklık satışlarından kazanılan ciro ise %40’ın üzerinde bir büyüme kaydetti.

Yine yılın ilk çeyreğinde bilgi teknolojileri sektörü %15,5 daraldı ve cirosu 1 milyar liraya düştü. Yaşanan bu daralma, dolar kurunun dalgalanmasından ve akıllı telefonların IT ürün gruplarını negatif etkilemesinden meydana geldi.

Dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlar ve tabletler daralmayı en çok tetikleyenler arasında olup çift haneli büyüme kaydetti. Klavye ve mouse ürün grubunda ise tek haneli küçülme gerçekleşti.

Dizüstü Bilgisayarlar Daralmayı En Çok Tetikleyenler Arasında Olup Çift Haneli Büyüme KaydettiBunların yanında önceki yıl oyun bilgisayarları grubu çift haneli büyüme kaydetmişti. Bu yılın ilk çeyreğinde ise tıpkı diğer bilgi teknolojileri grubundaki gibi küçülme görüldü. Tüketici elektriği sektörüne bakıldığında ise yılın ilk çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine göre %3,5 küçülme gözlendi. Cirosu ise 1,7 milyar dolara düştü.

Söz konusu dönemde televizyon satışlarında hafif bir düşüş görüldü. Fakat sektördeki diğer ürün gruplarıyla kıyaslandığında daha iyi bir performans kaydetti. UHD ise iki haneli bir büyüme gösterdi ve ürün grubuna pozitif katkılar sunmayı sürdürdü. 51-59 inç ve 70 inç üstü ürünler pozitif büyüme yaşayan segmentler olarak kaydedildi.

Son olarak ofis makineleri ve sarf malzemeleri yine aynı dönemde %10,4 küçüldü ve bu yılın ilk çeyreğinde 117 milyon liralık ciroya düştü. Kaydedilen en fazla küçülme ise yazıcılarda, çok fonksiyonlu yazıcılarda ve kartuşlarda görüldü. Ulaşılan tüm bu veriler GfK Temax tarafından, tüm dünyayı kapsayan ve 425 bini aşkın satış noktasından alınarak elde edildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum