Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tüketici Güveni Mart’ta Artsa da Kötümserlikten Kurtulamadı

TÜİK istatistiklerine göre tüketici güveni Mart’ta artışa döndü. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ortaklığıyla hazırlanan anketin sonuçları aşağıda;
Tüketici Güveni Mart’ta Artsa da Kötümserlikten Kurtulamadı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) iş birliğiyle yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi raporu yayımlandı.

Şubat’ta 71,2’ye gerileyen tüketici güveni, Mart ayında yüzde 1,9 artarak 72,5 oldu. Bununla birlikte kötümser kaldı.

Anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi 0-200 aralığında değer alabilirken rakamın 100’den büyük olması iyimserliği, küçük olması kötümserliği gösteriyor.

Tüketici güveninin kötümser kalması, artan enflasyonun yanında savaşın daha da yükselttiği fiyatların etkilerini yansıttı.

Alt Endekslerde Yalnızca Mevcut Dönemde Hanenin Maddi Durumunda Düşüş Oldu

Alt Endekslerde Yalnızca Mevcut Dönemde Hanenin Maddi Durumunda Düşüş Oldu 
Kaynak: TÜİK

Tüketici güvenini oluşturan alt endekslerin sadece bir tanesinde düşüş oldu. Bu da mevcut maddi dönemde hanenin maddi durumu olarak belirtildi.

Puan Şubat’ta 55,2 iken Mart’ta 54,4’e geriledi. Alt endeksler arasında en büyük artış yüzde 4,4 ile gelecek 12 aylık dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi oldu.

Gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi yüzde 2,3 artarken gelecek 12 aylık genel ekonomik durum beklentisi yüzde 1,2’lik artış kaydetti.

Şubat’ta Tüm Alt Endeksler Düşerken Mevcut Maddi Durum En Kötüsü Olmuştu

Tüketici güvenini oluşturan alt endekslerin tümünde düşüş olmuştu.

Mevcut dönemde hanenin maddi durumu Ocak ayına göre yüzde 1,6 azaldı. Gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi yüzde 4,2 ile alt endeksler arasında en büyük düşüşü kaydetmişti.

Gelecek 12 aylık genel ekonomik durum beklentisi de yüzde 3,8’le sert düşmüştü. Gelecek 12 aylık dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi yüzde 1,7 azalmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu