Yatırım yapmaya başla!

Tüketici Güveni Gün Geçtikçe Azalıyor mu?

Türkiye İstatistik Kurumu, 2017 yılı Haziran ayı tüketici endeks verilerini açıkladı. TCMB bankası ile birlikte hazırladığı ankete göre tüketicinin güveni geçtiğimiz aya göre %3,8 azalarak 70 seviyesine indi. Haberimizin detayları şöyle...
Tüketici Güveni Gün Geçtikçe Azalıyor mu?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran ayı tüketici güven endeksi verilerini açıkladı. Buna göre tüketici güven endeksi Haziran ayında %3,8 oranında azalma gösterdi. TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile hazırlanan verilere göre Mayıs ayında 72,8 olan endeks bu ay 70’e indi.

Halkın genel ekonomik durum beklentisi ve tasarruf etme ihtimali oranlarında da gerileme oldu. Tüketici güven endeksinin 100’den büyük olması iyimser, 100’den küçük olması kötümser bir durum olarak değerlendiriliyor.

Hanenin maddi durum beklentisinde de azalma oldu. Mayıs ayına göre %2,2 gerileme gösteren beklenti endeksi bu ay 90 seviyesine indi. Gerilemeye sebep olan etken ise hanenin maddi durumunun daha iyi olacağına inananların sayısındaki azalma oldu.

Haziran ayı tüketici güven endeksi TÜİK ve TCMB’nin ortaklaşa yürüttüğü tüketici eğilim anket sonuçlarına göre belirlendi. Buna göre halkın ekonomiye yönelik genel beklentisinde de negatif bir durum söz konusu. Mayıs ayında 100,6 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi Haziran ayında 97,3’e düştü. Bu değer kaybında da hanenin maddi durum beklenti endeksinde olduğu gibi, 12 aylık dönemde ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi yüksek olan tüketici sayısının, bir önceki aya göre azalması en etkili faktör oldu.

İşsiz Sayısının Azalacağı Yönünde Beklentiler de Düştü

2017 yılı Haziran ayı tüketici güven endeksi verilerinde yer verilen diğer bir konu işsizlik beklentisi oldu. Halka yöneltilen sorulardan alınan cevaplar doğrultusunda hazırlanan endeks verilerine göre insanlar işsizliğin biteceği yönünde de oldukça karamsar.

İşsiz sayısının azalacağı yönündeki beklenti Mayıs ayına göre %6,1 azaldı ve 70,7’ye geriledi. TÜİK geçtiğimiz günlerde Mart ayı işsizlik rakamlarını açıklamıştı. Açıklanan verilere göre 2016 yılının aynı dönemiyle kıyaslandığında işsizlik oranında 1,6 puanlık bir artış oldu.

Geçtiğimiz yıla göre 619 bin kişi daha işsizler kervanına katıldı. İşsiz sayısının düşeceğine yönelik beklentisi olan insanların sayısının azalması da tüketici güven endeksine yansıdı.

Son olarak açıklanan verilere göre tasarruf etme ihtimalinde de düşüş olduğunu görüyoruz. Mayıs ayında 23,3 olan tasarruf etme ihtimali endeksi bu ay %5,5 azalmayla 22,1’e indi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum